Tel. nepřetržitě:
+420 474 396 103

Co je u nás nového...

Fota prohlížejte
šipkami

A v závěru roku

Prosincová diskotéka 5. 12. byla spojená s mikulášskou nadílkou. Každý obdržel z košíku štědrého Mikuláše nějaký dárek v podobě sladkosti a oslava svátku mohla začít. Pro zájemce přikládáme malé osvěžení paměti:
V Česku a na Slovensku je v dnešní době při tzv. mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází v noci z 5. na 6. prosince. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Jindy s ním chodil třeba obecní policajt. Anděl je ze všech společníků nejmodernější verzí. Celkově je Mikuláš jakousi přípravou na Vánoce, kdy se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí, však v době, ze které tento zvyk pochází, tedy v době kdy byly podobné laskominy a některé druhy ovoce méně dostupné, toto bylo oceňováno více než dnes. Ve všech dobách v této tradici však šlo především více o zážitek než o dary. (Wikipedie)
Za bohatou nadílku děkujeme všem našim přátelům ze sousedního Saska. 
V Německu chodí s Mikulášem pacholek Ruprecht s řetězy a metlami. V každé německé zemi je to však trochu s jinak a my jsme po protějšku „sousedního saského  Mikuláše“ raději moc nepátrali. Jako každý rok se k náms nadílkou dostavili poslové v podobě pánů E. Pausche z Lauteru  a Manfreda Richtera z  Rittersgrünu Tímto moc zdravíme všechny občany ze sousedního Saska, kteří jsou našimi přáteli a kteří s námi již po léta sdílejí naše radosti i starosti. V prosinci nás ještě čekalo tradiční předvánoční setkání ve Sportcentru Labyrint v Kadani. Pořadatelem byla organizace Domovy sociálních služeb Kadaň a Mašťov, p.o. Nechybělo nic (hudba, zábava, občerstvení a jako bonus setkání s kamarády). Děkujeme za pozvání a těšíme se na další společnou akci.
Do Štědrého dne pak zbýval už jen skok a než jsme se otočili, byl tu Silvestr a konec roku. Na přiložených fotografiích můžete vidět některé momenty uplynulých dnů.

Fota prohlížejte
šipkami

Listopad

Předposlední měsíc v roce byl na události velmi bohatý. Počasí dovolovalo výlety a výšlapy dle libosti, po sněhu ani památky. Zároveň finišovaly práce na opravách hlavní budovy uvnitř i vně. Kdo měl zrovna volné ruce, přiložil je k dílu, aby bylo co nejdříve uklizeno a abychom se pomalu mohli věnovat blížícímu se prvnímu adventu. 
První naší aktivitou (dá se říci sportovním výkonem), byl výšlap na horu Barenstein, která se nachází nedaleko obce Barenstein. Tato obec leží hned za hranicí s Českou republikou a s českým městem Vejprty tvoří opticky jeden celek. Z Kovářské do Vejprt je to pouhých 6 km, autobusy jezdí celkem pravidelně a tak se cestování po vlastní ose dá pěkně kombinovat. Výstup na Barenstein se nám vyplatil. Z pěkného vyhlídkového místa nedaleko hotelu s rozhlednou se před námi otevřelo široké údolí Krušných hor. Pohled na Vejprty „z druhé strany“ (ze Saska do Česka), stál za to!
Pro zájemce z řad uživatelů byla domluvena exkurze do porcelánky v Klášterci nad Ohří. Do Klášterce jezdíme celkem často, ale výrobu porcelánu přímo v továrně jsme viděli poprvé. Naším průvodcem byl pan Jícha, který nás seznámil s historií i současnou výrobou kláštereckého porcelánu. Práci jsme si mohli také osahat a okusit, jak výrobek přímo vzniká. Za prohlídku i všechny informace moc děkujeme!
Někteří z nás předvánoční nákupy spojili s výletem do Teplic a návštěvou tamního nového nákupního centra. 21.11.2014 Domov pro osoby se zdravotním postižením Kadaň pořádal v KZ Orfeum ples. Byli jsme též pozváni a účast jsme obratem potvrdili. Pořadatelům moc děkujeme za příjemně prožitý večer. Kromě zábavy a tance si velice ceníme setkávání s kamarády a přáteli. 
V samém závěru měsíce už na nás dýchala předvánoční atmosféra, která se naplno projevila 30.11., kdy jsme se zúčastnili adventního setkání občanů Kovářské. Škoda, že byla hustá mlha a tak zde nabízíme z této akce jenom několik málo fotek.

Fota prohlížejte
šipkami

Přehled říjnových aktivit

Za měsíc říjen předkládáme návštěvníkům našich webových stránek fotografie z výletu do Prahy, kde jsme navštívili ZOO. Dalších několik snímků je pořízeno z pravidelné podzimní údržby dvora. Práci na zahradě, hrabání listů a ostatní úpravě zahrady se věnují nejen členové botanického kroužku. Několik „jedno a půldenních výletů“ do Chomutova, Kadaně a Klášterce nad Ohří, jedna oslava narozenin a posezení v pizzerii, příprava pizzy dle vlastního receptu na kroužku vaření - takový byl průběh tohoto měsíce. Dodatečně, na počest jmenin všech Vašíků, uspořádal DJ Václav Klinkáček pro všechny uživatele diskotéku.

Fota prohlížejte
šipkami

Diskotéka pro handicapované - Chomutov

V tomto měsíci se konala ještě jedna akce, která se opakuje každý rok a kterou navštěvujeme velice rádi.  Jedná se o diskotéku pro handicapované v Chomutově. Nevynechali jsme snad ani jednou, letos to byl již dvanáctý ročník. Diskotéku pořádaly Sociální služby Chomutov, příspěvková organizace. Organizátorům děkujeme za pozvání, za hezky prožité odpoledne!

Zahradní párty

S končícím létem vždy pravidelně pořádáme zahradní párty. Je to setkání s rodiči, kamarády a přáteli našich uživatelů. Ani letos tomu nebylo jinak. A vlastně, co bychom si namlouvali, celý srpen jsme se těšili a připravovali se na náš den. Pozvánky zajistili uživatelé výtvarného kroužku už v červenci a nezapomněli vyrobit pro všechny hosty ani drobné dárečky pro štěstí. Jak se termín akce blížil, nastupovala tak trochu nervozita nás všech a byla spojená hlavně s obavami o příznivé počasí. Sice máme vždy nachystanou alternativu pro „strýčka příhodu“, ale nejlepší je, když vše klapne podle plánu. Letos nám to vyšlo podle našich představ. Program začal ve 14.00, a to už se po ranním dešti na nás vlídně usmívalo sluníčko. K celkové pohodě patří vždy i něco dobrého k zakousnutí. O tuto stránku se vzorně postaral kuchyňský personál. Grilování se ujal údržbář organizace. Naši hosté z Annabergu, chráněného bydlení, přivezli jako bonus výborný křehký ovocný koláč.  Někdo si s ním opravdu vyhrál, aby byl nejenom chutný, ale i pěkný „pro oko.“ Hrálo se k tanci i poslechu. Abychom program měli také trochu pestrý a aby si užili i ti, kteří zrovna moc nestojí o „disco řádění,“ zařadili jsme v průběhu odpoledne i několik soutěží. Komu se nechtělo soutěžit ani tančit, mohl se věnovat výtvarné činnosti. Na vybranou bylo z několika možností, jak se zabavit s papírem a tužkou. 
Touto cestou děkujeme všem hostům, kteří přijali naše pozvání a současně všem sponzorům z řad soukromých osob i z prostředí obchodní sféry, kteří nás obdarovali věcnými i finančními dary. Zdravíme všechny přátele ze sousedního Saska a všechny naše dodavatele, kteří nám vždy sponzorsky vypomáhají při zajišťování občerstvení na našich akcích. Těšíme se na další setkání.

Fota prohlížejte
šipkami

Červenec a srpen v našem domově

Oba prázdninové měsíce uplynuly jako voda.  Na nedostatek aktivní činnosti jsme si v žádném případě nemohli ztěžovat. Na základě negativního výsledku kontroly KHS v domově od června probíhaly opravy obytných prostor a některé menší stavební úpravy v hlavní budově. Podívejte se...
Kromě činností spojených s úpravami interiéru domova jsme několikrát vyjeli za nákupy do okolních měst a zájemci o kulturní památky navštívili starobylé královské město Kadaň.  
Někteří z nás zamířili do lesa na houby a o úlovky nebyla nouze. Pěšky do Bärensteinu se vydalo 9 zájemců a tím si připsali další kilometry do pomyslné evidence absolvovaných tras. 
Poslední srpnový den u nás proběhla debata s příslušníkem Policie České republiky prap. Petrem Ježkem. Hovořilo se o zásadách správného chování a bezpečnosti při vycházkách a pobytu na veřejnosti. Kromě toho si všichni přítomní osvěžili a doplnili znalosti principů chování v krizových a životu nebezpečných situacích.  Veškeré otázky diskutujících byly zodpovězeny a zbývá jen dodat, že besedu vedl prap. Petr Ježek výborně.
Děkujeme! Uživatelé a zaměstnanci  DOZP Kovářská.

Fota prohlížejte
šipkami

Co se dělo v červnu?

Po úspěšném a programově pestrém květnu je na řadě výčet novinek červnových. „Pro změnu „ jsme červen zahájili opět sportem. Pochod na Vápenku s plněním různých úkolů byl zakončen občerstvením s kávou, zákuskem a grilovaným špekáčkem. Pořádajícím byl DOZP Kovářská, pozvanými hosty uživatelé domova Kadaň. Mysleli jsme si, že by se naše akce v přírodě mohla kamarádům z města líbit a nemýlili jsme se! Zdá se, že podobný program by se mohl se někdy příště opakovat.

Rekreace v Dolním Žďáru se ani letos neobešla bez výletu do Jindřichova Hradce. Poprvé jsme navštívili město Dačice, kde jsme nezapomněli navštívit muzeum panenek
Nezklamal a servis až „do domu“ nám zprostředkoval pan Kocáb. Bonusem celého pobytu (ale až po jahodových knedlících paní Kocábové), bylo importované vystoupení klauna a kejklíře Vítka. Jeho nové sólové ohnivé show se stalo nezapomenutelným zážitkem. Na rekreaci v penzionu Sigma u rodiny Kocábových se těšíme celý rok!

V zápětí po návratu z rekreace jsme se mohli těšit z milého setkání s našimi přáteli z klientského centra Diakonie Annaberg. Jednalo se o návštěvu tradiční pouti, která je obdobou české tradiční Matějské pouti v Praze. Paní Simonu Markus, která zajistila celou organizaci akce  touto cestou moc zdravíme a děkujeme za pozvání i za péči, které se nám dostalo.

Štola v Měděnci je unikátní památkou a máme ji hned za humny, v sousední obci Měděnec. Proto jsme se rozhodli pro návštěvu Štoly Marie pomocné v Měděnci téměř ze dne na den.  O co byl výlet nenáročnější (časově i finančně), o to byl hezčí. Po prohlídce štoly následovalo opékání špekáčků na zahradě rodinného domu a spokojenost všech byla dosaženým cílem v jednom pěkném letním dni.

Fota prohlížejte
šipkami

Květnové novinky

Akcí měsíce byl Den ve fitness a naplnil beze zbytku známé rčení, že život je pohyb. Tato velmi oblíbená akce proběhla pod patronací primátora statutárního města Chomutova Mgr. Jana Mareše. Jako osvědčený a vzorný pořadatel se předvedla příspěvková organizace Sociální služby města Chomutov a tradičním partnerem pro sportovní den byla společnost Kultura a sport Chomutov.

Stručně řečeno:
Místo konání: Aquasvět Chomutov 
Cíl akce: Přiblížit handicapovaným osobám možnosti sportovního vyžití a získat je pro sportovní životní styl.
Nabízené sportovní aktivity: základy plaveckých způsobů, aqua-aerobic, lovení předmětů, divoká řeka na pontonech, hravé peřeje, bublinková koupel, skluzavky a tobogány
My, všichni zúčastnění, srdečně děkujeme za pozvání. Prožili jsme krásný den, cíl byl splněn 100%!

Sportovní vyžití nás čekalo v květnu ještě jedenkrát. Domov pro osoby se zdravotním postižením Kadaň pořádal pro své kamarády a přátele v Domě dětí a mládeže „Šuplík“ sportovní den. Prezentace sportovců probíhala od 9.45 a v 10.00 po přivítání přítomných vypuklo sportovní klání.  Tentokrát byly discipliny zaměřeny na závodníky, kteří vyžadují vysokou míru podpory druhé osoby. Soutěžilo se ve střílení hokejkou na branku, chytání rybiček na prut, hodu kroužkem na cíl, slalomu mezi kuželkami, hře boccia a mnoha dalších sportovních i zábavných disciplínách. Při závodění se činili uživatelé i asistenti seč to šlo a když došlo na vyhlašování výsledků, byli právem hrdi všichni zúčastnění. Děkujeme, že jsme mohli být při tom. Uživatelé a doprovod DOZP Kovářská.

Předvojem těch zásadních sportovních událostí, které jsou uvedeny výše, byla však aktivita „domácího „ turistického kroužku, kterou vykázalo 19 uživatelů. Vlastně 21 osob (včetně doprovodu) se vydalo na pěší túru směr: Švédský pomník, železniční most, Háj pod Klínovcem. Je to s podivem, ale opravdu turisté dokázali trumfnout nadšené kuchaře a ještě nadšenější konzumenty připravovaných dobrot na kroužku vaření. Zkrátka, ta správná rovnováha mezi činnostmi se musí hledat stále! Proto nesmíme zapomenout ani na kroužek botanický, jehož členové osadili veškeré venkovní truhlíky květinami a průběžně dle možností udržují skalku v areálu DOZP před i za hlavní budovou. 

Během května došlo také na jednodenní výlety do Kadaně, Klášterce nad Ohří, Vejprt a pro změnu i Žatce.  V samém závěru měsíce jsme se zúčastnili sportovních her ve Vejprtech. Městská správa sociálních služe Vejprty uspořádala famózní akci IV. ročníku Kavkazského Radovánka – Cesta kolem světa za 1 den. Z programu a vůbec z celého průběhu akce jsme byli nadšeni. Pořadatelům moc děkujeme za pozvání, záznam celého programu lze vyhledat v archivu ČT.

Fota prohlížejte
šipkami

Přehled dubnových akcí

Soutěživé odpoledne s diskotékou a pozvanými hosty jsme si naplánovali na první týden v tomto měsíci. Kamarády z Kadaně a Vejprt jsme očekávali s velkou netrpělivostí. Soutěžilo se v oblíbeném "člověče, nezlob se", pexesu, skládankách a dalších stolních hrách. Nakonec se snad nikdo nezlobil a na závěr byla pro všechny účastníky připravena diskotéka. 
Poděkování všem, kteří akci promysleli, zajistili vše potřebné a plynule organizovali průběh odpoledne, je namístě! Roli DJ si vyzkoušel pan J. Čuřík a právem si vysloužil uznání všech tanečníků. Hned následující týden proběhlo druhé kolo soutěží i disca, které bylo věrnou kopií kola předcházejícího. Všichni bychom se totiž najednou do společenské místnosti nevešli a zájem o tuto akci byl převelký. 

Velikonoce uživatelům  zpestřila další diskotéka,tentokrát v Kadani, kterou si  všichni přítomní jak se patří užili. Dalším příjemným překvapením byla velikonoční výstava v prostorách obecního úřadu. A tak ani zájemci o ruční práce a různé výtvarné techniky nepřišli zkrátka. Všichni, kdo tuto výstavu navštívili, nešetřili chválou nad množstvím a pestrostí překrásných výrobků. Několik půldenních či jednodenních výletů do bližších měst spojených hlavně s nákupy a než se kdo nadál, byl tu konec měsíce, 30. 4. Stavění májky, pálení čarodějnic i opékání buřtíků všechny ubezpečilo, že i přes rozmaruplné počasí jaro vládne v plné síle. Kéž tomu tak je po celé příští období!

Fota prohlížejte
šipkami

Přehled březnových událostí

Teplo a sluníčko předznamenalo nástup jara, začali jsme tedy s úklidem v prostorách areálu domova. Tímto zásahem obzvláště prokoukly skalky před i za budovou a ukázaly se sněženky a petrklíče. První aktivity botanického kroužku se vždy projevují v plné síle právě s příznivým jarním počasím a letos to vyšlo 100%. Příjemným nastartováním do tohoto období byl výlet do Klášterce nad Ohří spojený s návštěvou bazénu v Lázních Evženie a dobrým obědem v restauraci Peřeje
24.3. jsme se zúčastnili tradiční Matějské pouti v Praze, kde nejsmělejší z nás navštívili i ty nejkrkolomnější atrakce. 
Poslední březnový týden si někteří vyšlápli na Kamenný vrch (vrchol 962 m) poblíž naší obce. Pěší túra účastníkům zabrala celé dopoledne a všichni si připsali opět nějaký kilometr k dobru. V době psaní tohoto příspěvku od rána sněží, tak uvidíme, co vše nám apríl přinese.

Stále bez sněhu

V lednu, až na několik výjezdů do města za nákupy, se nekonalo nic zvláštního. Úklid vánoční výzdoby, návraty jednotlivců po svátcích, sem tam nějaká individuální návštěva. Plánovaná akce „zimní radovánky“ se pro nedostatek sněhu nekonala. Možná se ještě poštěstí, ale zatím to moc nevypadá. Snad vymyslíme nějaké náhradní řešení a základní body programu 1) soutěže 2) čaj 3) soutěže 4) grog splníme. Body 2 + 4 zachováme v každém případě, změnit soutěžní discipliny by nemělo být zásadním problémem. Samozřejmě, že opět vzrostla návštěvnost kroužků, z čehož máme všichni upřímnou radost.

Fota prohlížejte
šipkami

Závěr roku

Předvánoční čas nám letos nepřinesl ani trochu sněhové nadílky a bíle pocukrované bylo pouze napečené vánoční cukroví. První prosincový týden se k nám dostavili Mikuláš s čertem a společně obdarovali uživatele čokoládovým adventním kalendářem. Následovala diskotéka, kterou připravil a uváděl DJ Václav Klinkáček. Mikulášskou zábavu jsme obnovili na přání uživatelů po letech absence a pro mimořádný úspěch nebude chybět v plánu akcí pro rok 2014. Následující týden jsme společně poseděli s našimi dlouholetými přáteli a sponzory ze sousedního Saska. Posezení s nimi bylo velice příjemné a další nadílka v podobě dobrot, kosmetiky i věcných darů všechny potěšila. Touto cestou všem sponzorům děkujeme. Samozřejmě, že v prosinci nechybělo nakupování vánočních dárků, zdobení prostor domova, pouštění koled, sledování pohádek. Výroba přáníček, vánoční setkávání, posezení s přáteli a vymýšlení, jak udělat druhému radost, to všechno nás zaměstnává každý rok stejně, a přece se na to vždy těšíme. Velmi pěkné bývají večerní procházky naší obcí. Není snad okna, které by nebylo ozdobené a nezářilo slavnostně do potemnělého dne. Taková večerní vycházka báječně navodí sváteční atmosféru, která pak vrcholí slavnostní večeří a následným rozbalováním dárků. Takový byl letošní závěr roku u nás v Kovářské.  
Poděkování patří těm, kteří se podílejí na příjemné atmosféře v domově nejenom o Vánocích, ale po celý rok! 
S posledními řádky přejeme všem návštěvníkům našich stránek úspěšné vykročení do nového roku 2014.
Za tým pracovníků a všechny uživatele 
Eva Kormošová

Fota prohlížejte
šipkami

Výlet do Ústí nad Labem

Na jednodenní výlet do krajského města se vydala devítičlenná skupina již brzy ráno. I když se cestovalo hromadnou dopravou, bylo dost času na to, aby se naplnilo očekávání všech zúčastněných. Schylovalo se pomalu ke konci měsíce a tak předvánoční atmosféra byla cítit téměř na každém kroku. Přiložené fotografie jsou důkazem spokojenosti všech a zbývá už jen poděkovat pracovníkům v přímé péči za to, že vhodně motivují a podporují uživatele v překonávání své nepříznivé životní situace.

Ples Superstar

Z Kadaně přišlo pozvání na ples Superstar, který se konal se konal v kině Orfeum. Děkujeme za krásnou společenskou akci s bohatým programem. K tanci i poslechu hrálo duo Stratos. V průběhu večera nás bavilo hudební vystoupení „Hned vedle“ i taneční vystoupení ZUŠ Klášterec nad Ohří. Nechyběla volba Miss a Missák. Každá organizace nominovala do soutěže svou superstar, což věštil už název samotného plesu. Všichni jsme si užili příjemný večer a snad opět někdy na shledanou!

Fota prohlížejte
šipkami

Poznávací stezka

V předposledním měsíci v roce jsme pro uživatele na rychlo zorganizovali orientační poznávací vycházku v okolí obce. Po trase byly pro účastníky připraveny úkoly k plnění a na závěr čekaly na všechny grilované špekáčky. Vyhodnocení proběhlo doma u kávy a všichni přítomní se shodli na tom, že se akce velmi líbila a příští rok nebude chybět v plánu organizace. Poděkování patří všem, kteří se na "hurá akci" podíleli a zejména těm, kteří přišli ve svém volném čase. Myslím tím nejenom zaměstnance, ale i uživatele, kteří pomohli s organizací a poskytli podporu kamarádům.

Fota prohlížejte
šipkami

Srpen - září

Volnočasové aktivity v srpnu a září se díky mimořádným provozním podmínkám konaly pouze v rámci domova. Veškeré kroužky byly plně obsazeny a jako zpestření posloužily individuální výjezdy za nákupy do okolních měst. Dva výlety do Kadaně a Chomutova splnily poznávací program, který byl pečlivě naplánován.

Grilování na Krakonoši

Stejně jako v loňském roce, tak i letos jsme byli pozváni do Vejprt na zábavné grilování. Naši kamarádi a přátelé z DSZR Krakonoš připravili pro všechny přítomné krásně propečené a přitom šťavnaté vepřové steaky výborné chuti. Tím nejlepším kořením byl pestrý zábavný program občanského sdružení Koňský dvorec Chmelištná.
Děkujeme uživatelům i personálu DSZR Krakonoš za příjemně prožité odpoledne a těšíme se na setkání u nás v Kovářské.

Výlet na mýtinku

Při plánování dalšího pochodu našeho turistického kroužku jsme se rozhodli pro Mýtinku, kde se nalézá kozí farma. Trasa tohoto výletu vedla z Kovářské autobusem do Horní Halže u Měděnce a pak nás čekala zbývající část vycházkou do Mýtinky. Součástí prohlídky kozí farmy nebyly k vidění jen kozy, ale i lama, kachny, králíci, ovce, husy a další hospodářská zvířata. Pro zájemce nechybělo kozí mléko, sýr, jogurt. Zpátky jsme se vraceli lesem, pěkně „po svých“, až do Kovářské. Odhadem jsme ušli asi 4 km, což pro začátečníky bohatě stačilo.
V tomto měsíci jsme si vyšlápli ještě jednou. Tentokrát se sešli zájemci z řad uživatelů, kteří vyžadují vyšší míru podpory. Šlapalo se pouze v obci, ale díky územní rozlehlosti Kovářské vycházka splnila účel tréninku pro příští sportovní výkony účastníků.

Oblíbené

O tom, že zájem o výrobu zmrzlinového poháru předčil očekávání personálu, není nutno pochybovat. Discipliny kroužku vaření jsou lákavé nejenom pro uživatele, ale pro všechny, kdož projdou kolem „zvací listiny“. A tak není divu, že společnému vaření se daří. Tento měsíc se dostavilo 25 uživatelů, kteří se zapojili dle svých sil do různých fází přípravy, výroby i likvidace finálního výrobku. Možná, že by nebyla od věci brzká a úzká spolupráce s výletníky a turisty.

Pro trpělivé a šikovné ruce

Ten, kdo se rád zabývá kreslením, výrobou drobných dekorativních předmětů nebo jinými ručními pracemi, bývá přítomen na výtvarném kroužku. Tentokrát se uživatelé sešli, aby vyrobili pozvánky na akci domova „setkání s přáteli a grilování“. Kromě zábavy a zpestření průběhu dne bývají výsledkem této aktivity věci nejenom hezké, ale i ryze praktické.

Fota prohlížejte
šipkami

Výlety do okolních měst

Malá skupinka uživatelů se rozhodla, že navštíví chomutovský zoopark a spojí tak příjemné s užitečným. Po příjemné procházce následoval oběd v restauraci, která je přímo v areálu zoologické zahrady a poté následovaly potřebné nákupy ve městě. 
Města Kadaň a Klášterec nad Ohří bývají za účelem nákupů pravidelně navštěvována minimálně 1x v měsíci. Nejinak tomu bylo i v červenci, kdy 25 uživatelů dodrželo toto nepsané pravidlo a navzdory velkému vedru byl vytčený cíl splněn.
Večeři, kávu či pohár si dopřáli uživatelé, kteří vyžadují vysokou míru podpory. Nemuseli se vydávat nikam daleko, stačilo navštívit místní podnik a spokojenost byla zaručená.

Fota prohlížejte
šipkami

Rekreace

V červnu jsme krom obvyklých aktivit absolvovali týdenní rekreační pobyt v Horním Žďáru. Termín pobytu se zajišťuje již dlouho dopředu a tak nikdy netušíme, jaké počasí nás bude čekat. Penzion rodiny Kocábových navštěvujeme již 8 let a ať je počasí jakékoliv, vracíme se vždy maximálně spokojeni. Nejinak tomu bylo také letos. 
Vedro, které zavládlo ve dnech 14. 6. - 21. 6., asi hned tak znovu nenastane. Pro nás však znamenalo jistý prospěch, alespoň jsme mohli denně využívat k osvěžení bazén, který je hned v areálu penzionu. A tak nám horké slunečné počasí ani trochu nevadilo. Absolvovali jsme výlet na zámek Hluboká nad Vltavou, několikrát jsme se vydali do Jindřichova Hradce za nákupy. Na zpáteční cestě z Hluboké jsme se zastavili na kratší obhlídku středu města Českých Budějovic, kde jsme si na náměstí v předzahrádce hotelu dali výborný zmrzlinový pohár. 
Bonusem bylo překvapení pana Kocába. S vynikajícími jahodovými knedlíky už tak nějak člověk počítal (aby ne, když jsme si je objednali), ale překvapila nás náramná ohnivá show klauna Vítka - piráti z Karibiku. Trochu atmosféry jsme se snažili zachytit objektivem a jestli se nám to povedlo, necháváme na vašem posouzení.

Fota prohlížejte
šipkami

Červnové události

Červnové novinky jsme odstartovali návštěvou u našich přátel v sousedním Annabergu. Byli jsme pozváni na tradiční pouť, která se v tomto saském městě každý rok koná. Nabídka paní Simony Markus, sociální pracovnice klientského centra Diakonie Annaberg, byla opět ušitá přímo na míru našim potřebám. Tudíž jsme se nemuseli starat, jak se na akci dopravíme. Vše zajištěno a nám nezbylo, než si užívat příjemného a zábavného dopoledne. Děkujeme a těšíme se na další společné setkání u nás v Kovářské.

Fota prohlížejte
šipkami

Narozeniny

Tento měsíc jsme také oslavili jedny „kulatiny“. Touto cestou přejeme ještě jednou oslavenkyni mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti do dalších let.

Fota prohlížejte
šipkami

Cirkus Berousek

Do naší obce zavítal menší cirkus Berousek. Samozřejmě, že jsme využili této možnosti a navštívili jsme představení. Možnost vidět artisty naživo a bavit se jejich uměním nemíváme zase až tak často.

Fota prohlížejte
šipkami

Sportovní den v „Šuplíku“

O co jsme užili méně sluníčka, o to jsme užili více pohybu. Další sportovní vyžití pro uživatele sociálních služeb připravili zaměstnanci Domova pro osoby se zdravotním postižením Kadaň
V DDM „Šuplík“ jsme se setkali na sportovním dni s kamarády a současně soutěžními rivaly. Samozřejmě, že po vyhlášení výsledků a slavnostním zakončení her bylo veškeré soupeření zapomenuto.
Výběr sportovních disciplin byl zaměřen pro osoby s tělesným postižením, které vyžadují asistenci druhé osoby a pro sportovce se ztíženou pohyblivostí, kteří vyžadují též přiměřenou míru podpory. Soutěžilo se: střílení hokejkou na branku, chytání rybiček na prut, házení míčem do kruhu, hod kroužkem na cíl, slalom mezi kuželkami. Nechyběla paměťová soutěž a závod v pojídání pudingu. Děkujeme za pozvání, moc se nám v Kadani líbilo.

Den ve fitness

Pod patronací primátora města Chomutova Mgr. Jana Mareše proběhla dne 13.5.2013 akce pro obyvatele domovů pro osoby se zdravotním postižením „Den ve Fitness“. 
Cílem bylo přiblížit handicapovaným osobám možnosti sportovního vyžití a získat je pro sportovní životní styl.

Letošní VII. ročník této akce se konal v Aquasvětě Chomutov. Již při čtení propozic lákal výčet sportovních aktivit k účasti téměř každého z nás. Posuďte sami pestrou sportovní nabídku: základy plaveckých způsobů, lovení předmětů, „divoká řeka“ na pontonech, bublinková koupel (Whirpool), hravé peřeje, aquaaerobic, skluzavky a tobogány.
Pořadatelům srdečně děkujeme, prožili jsme příjemný den a hlavně, opět jsme udělali něco dobrého pro své zdraví.

Fota prohlížejte
šipkami

Duben

V dubnu si nikdo na nudu nemohl ztěžovat. Všichni byli vytíženi  na 100%, uživatelé i personál. Každý týden  měli uživatelé v nabídce některý z kroužků, které jsou prozatím hojně navštěvovány zejména uživateli, kteří vyžadují vyšší míru podpory. Velmi oblíbené jsou  výjezdy za nákupy do Chomutova, Vejprt, Kadaně či Klášterce nad Ohří. Tento měsíc se sešla stravovací komise za účasti z řad zájemců uživatelů, kteří mají možnost vyjádřit se ke skladbě jídelníčku a kde mohou vznášet připomínky ke kvalitě podávaných jídel. 
Co se týče kulturního vyžití, zájemci se zúčastnili diskotéky s Maxipsem Fíkem v Kadani
Jedním z našich cílů a dlouhodobě plánovanou akcí byla diskotéka pro kamarády a přátele ze sousedního Saska. Akce se uskutečnila 18.dubna odpoledne a my jsme se po čase přivítali s našimi dlouholetými partnery, klienty Diakonie Annaberg. Se všemi se dobře známe a tak když z auta vystoupila skupinka našich přátel v doprovodu paní Simone Markus, nastalo srdečné vítání. Poté jsme se věnovali programu, který vzorně připravil personál našeho domova. Diskotéku skvěle vedl Václav Klinkáček jun. a zaslouženě sklidil velké uznání ode všech přítomných. Na oplátku ale musel stále přidávat a přidávat tzv.“židlovanou“, kdy vítězem se stává ten nejšikovnější tanečník. Jak už to bývá, nejlepší na konec. Tím byl poslední společný tanec a dárek od paní Markus v podobě pozvání na annaberskou pouť. Za pozvání děkujeme, dostavíme se moc rádi a už dnes se těšíme na naše setkání v Annabergu. 
Konec měsíce patřil tradičnímu pálení čarodějnic. Tuto akci v naší obci navštěvujeme každý rok a ani ten letošní nebyl výjimkou.

Fota prohlížejte
šipkami

Březen

Březen, za kamna vlezem. Letošní neústupná zima s mrazivým počasím jakoby nahrávala této březnové pranostice, avšak opak byl pravdou. Uživatelé i zaměstnanci překypovali energií a elánem tak, že by bylo hříchem neprodat jejich práci. 
Výtvarného kroužku se zúčastnilo 17 uživatelů, tělovýchovného 19 uživatelů. Kdo by to byl řekl?
Mlsouni se také dostavili v hojném počtu a kroužek vaření měl o účast vystaráno. Na večeři a posezení v Avionice si vyrazilo 9 zájemců. Na výlet do Chomutova autobusem se vydalo 8 uživatelů, kteří vyžadují vyšší míru podpory. Výletu do Klášterce nad Ohří, spojeného s plaváním, si užilo 8 uživatelů. 
O tradiční Matějskou pouť projevilo zájem 29 uživatelů. Přestože počasí absolutně nevyhovovalo a chvílemi se zdálo, že vypuknou spíš Vánoce než tolik očekávané jaro, na pouti se nám velice líbilo. 
Pravidelné nákupy spojené s výlety do okolních měst už snad tento měsíc ani nepočítáme. V samém závěru měsíce se uskutečnila stravovací schůze s uživateli, kde bylo zhodnoceno uplynulé období a předneseny návrhy na skladbu jídel na další období. Za odvedenou týmovou práci všem děkuji. 
Eva Kormošová.

Lednové novinky

Od počátku nového roku jsme v rámci poskytované sociální služby rozšířili volnočasové aktivity pro naše uživatele. Zájmová činnost bude probíhat formou kroužků, které povedou zaměstnanci organizace. S minimálně týdenním předstihem v suterénu na nástěnce vždy umístíme přihlašovací listinu. Uživatelé s hlubokým postižením budou informováni dle vnitřního pravidla „Předávání informací uživatelům“. 
Na výběr jsou tyto kroužky: tělovýchovný, výtvarný, turistický, botanický, vaření a debatní. Všechny s frekvencí 1x měsíčně. Program bude plánován společně s uživateli a přizpůsobován jejich potřebám.

Fota prohlížejte
šipkami

Aktuality v závěru roku

Poslední dva měsíce v roce jsme měli práce víc než dost. V domově probíhala renovace koupelen, malovaly se všechny pokoje v přízemí a prostory kuchyně prosvětlily nové dlaždicové obklady. Příprava na vánoční svátky však neutrpěla. Všechny dárky a dárečky byly nakoupeny v čas, pečení vánočního cukroví provonělo prostory domova a nazdobené stromečky okrášlily pokoje.
Za chvíli se rozloučíme se starým rokem. Letos ho vyprovodíme, myslím, velice rádi. Pocit z dobře vykonané práce ať je tím vyvažujícím prostředkem, který nás všechny vyšle do roku nového. Za celoroční skvěle odvedenou práci a ochotu plnit některé úkoly i nad rámec svých povinností děkuji zaměstnancům i uživatelům.Do nového roku přeji všem pevné zdraví, hodně štěstí a mnoho pracovních i osobních úspěchů. 
Eva Kormošová

Fota prohlížejte
šipkami

Pozvání na ples

S nadšením jsme přivítali pozvání Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky, o.s. ve spolupráci sTrianon - Čechy, o.s. a Domovem Na Hrádku na 12. podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením. Ples se konal v v areálu Výstaviště Praha - Holešovice. K tanci a poslechu hrál taneční orcestr TOX Jaroslava Trnky. Naše díky patří všem, kteří se postarali o příjemné a zábavné odpoledne ve společnosti populárních zpěváků - paní Heidi Janků a pana Stanislava Hložka.

Fota prohlížejte
šipkami

Setkání s přáteli

Plánovaná akce setkání s rodiči, přáteli a kamarády proběhla v polovině září. Počasí bylo vrtkavé, ale nakonec se umoudřilo a umožnilo nám, abychom se bavili venku na zahradě. Děkuji všem zaměstnancům a uživatelům, kteří pomáhali se zajištěním zábavy, občerstvení a celkovou organizací akce. 
Eva Kormošová

Fota prohlížejte
šipkami

Výlet do Žatce

Vymyslely si celodenní výlet do Žatce, čímž posunuly o krok dále pomyslnou hranici notoricky známých měst, které nejčastěji se svými uživateli navštěvují. Nákupy a dobrý oběd také patřily k silným prožitkům dne, ale až po návštěvě chmelařského muzea v Žatci.Chmelařské muzeum disponuje největší expozicí chmele na světě, tak se všichni jeli přesvědčit. Kdo? Skupina zájemců pod vedením tříčlenného doprovodu z řad personálu.

Fota prohlížejte
šipkami

Ahoj sousede / Hallo Nachbar

Již od časného jara se uskutečňovaly schůzky s paní Simone Markus, které dávaly tušit, že bychom se opět mohli s našimi přáteli ze sousedního Saska těšit společné akci.
Zástupci Diakonie Annaberg se opakovaně ujali role vedoucího partnera a společný projekt Euroregionu Krušnohoří Cíl 3/Ziel 3 uvedli v realitu. Tímto panu Marcovi Schwanovi a paní Simone Markus srdečně děkujeme. Poznávat Krušné hory z té druhé strany sousedního území a poznávat lidi, kteří tam žijí, je zkušenost k nezaplacení. My už tam své přátele dávno máme a moc jsme se těšili, jak společně prožijeme týden v Naturschutzzentru Erzgebirge ve vesničce Dörfel. Tématem týdne 3.9 - 7.9. 2012 byla Krušnohorská železnice a všechno, co s vlaky, vláčky i parními mašinami v našem regionu souvisí. Zkrátka  „Eisenbahn in Erzgebirge.“  Výlet do Chomutova jsme naplánovali, abychom navštívili železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově. Jen dvakrát do roka se otvírají brány tohoto depozitáře. Nám však bylo umožněno prohlédnout si skvosty, které se zde ukrývají, pěkně v klidu i s odborným komentářem. Následovala vstupenka do unikátního muzea železniční dráhy Krušnohoří v Schönfeldu. Tato věrná kopie železnice se všemi modely v miniaturním provedení nás skvěle naladila na skutečnou projížďku parním vláčkem po “úzkokolejce“. Výchozím stanovištěm bylo nádraží v Jostadtu. 
Kompletní výčet všech našich aktivit zde zaznamenán není, ale doložené fotografie snad vypoví více. Cítili jsme se u Vás dobře, sousedé!

Prázdninové aktivity II

Prázdniny pokročily a pěkné počasí stále dovolovalo vydat se někam na koupaliště. Protože v naší obci tuto možnost nemáme, zájemci o koupání zvolili Kadaň, kde prožili příjemný den. Bazén, nákupy i občerstvení v cukrárně se do plánu výletníků krásně vešly.
Dopoledního výšlapu na vápenku se zúčastnila větší skupina uživatelů, kteří vyžadují vyšší míru podpory. Historická vápenná pec je dalším cenným objektem v blízkosti naší obce, který stojí za delší vycházku a povšimnutí.
Několikerá návštěva restaurace u Seifertů u nás v Kovářské se velice zamlouvala hlavně školákům, kteří si posezení na zahrádce velice pochvalovali. Zmrzlinový pohár v poslední srpnový týden se skvěle hodil k důstojnému zakončení prázdnin i k aktivizaci sil do nového školního roku. Jedni mlsali, druzí povečeřeli v penzionu Avionika. Obojí bylo velice příjemné a hosté odcházeli spokojeni. 
Letecké muzeum navštívili další uživatelé, kteří podnikali poznávací vycházky obcí. Ještě zbývá zmínit výjezdy na přání uživatelů do Klášterce nad Ohří, Kadaně a Vejprt za nákupy služeb i potřebného zboží a zápis srpnových aktivit je u konce.

Fota prohlížejte
šipkami

Ferienaktivitäten

Der erste Monat der Ferien verging wie im Fluge. Einige Benutzer fuhren nach Hause und diejenige, die blieben, planen eintägige kürzere Ausflüge nach Vejprty, Kadaň und Chomutov - wegen der Einkäufe, sie wollen feststellen, was neues es gibt, einen Spaziergang in dem Stadtpark zu unternehmen und irgendwo etwas leckeres zu essen. Diese kürzeren Ausflüge sind zwischen denjenigen Benutzern sehr beliebt, die ein größeres Maß der Unterstützung verlangen. Auch das Fest in Vejprty brachte uns Abwechslung in der friedlichen Ferienzeit. 
Auf den Vormittagsspaziergang in der Kovářská Straße begaben sich die Benutzer, die sich für den Besuch der Lokalkapelle St. Markus interessierten. Auf dem Rückweg besuchten sie das Museum der Flugschlacht über das Erzgebirge. Kurz und gut auch in unserer Gemeinde gibt es eine Menge der Sachen, die sehenswert sind.

Fota prohlížejte
šipkami

Prázdninové aktivity

První měsíc prázdnin utekl jako voda. Někteří uživatelé se rozjeli domů a ti, kteří zůstali, si plánují jednodenní kratší výlety do blízkých Vejprt, Kadaně a Chomutova. Za nákupy, podívat se, co je kde nového, projít se v městském parku a dát si někde něco dobrého na zub. Tyto kratší výlety jsou velmi oblíbené mezi uživateli, kteří vyžadují vyšší míru podpory. I vejprtská pouť nám příjemně zpestřila poklidné prázdninové období. 
Na dopolední vycházku v Kovářské se vydali uživatelé, kteří měli zájem o návštěvu místní kaple sv. Marka. Při zpáteční cestě navštívili Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím. Zkrátka a dobře i v naší obci je spousta věcí, které stojí zato vidět.

Fota prohlížejte
šipkami

Rekreace v Dolním Žďáru

Rekreace v Dolním Žďáru, ubytování v penzionu Sigma u rodiny Kocábových a toulání se krásným krajem patří k naší klasice. Co všechno bylo středem našeho zájmu si prohlédněte na přiložených fotografiích.

Fota prohlížejte
šipkami

Řezbářské sympozium

Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské 13. 6. 2012 pořádal již devátý ročník Řezbářského sympozia. Této akce jsme se zúčastnili již po několikáté, vždy se rádi zúčastníme netradičního programu. Děkujeme za pozvání.

Absurdní komedie „Za úplňku"

V květnu jsme navštívili MěKaSS ve Vejprtech, abychom shlédli divadelní představení. Absurdní komedie "Za úplňku" v netradičním pojetí uměleckého souboru Docela velkého divadla v Litvínově nás docela pobavila.Zážitky z představení byly netradiční, celkový dojem spíš nepopsatelný, nálada skvělá. Jakmile bude co k vidění příště, určitě se dostavíme. Tímto kulturním zážitkem jsme harmonicky vyvážili květnové sportovní úsilí.

Fota prohlížejte
šipkami

Činnosti a události v květnu

Zúčastnili jsme se akce Den ve fitness, kterou pořádala p.o. Sociální služby Chomutov a Kultura a sport Chomutov, s.r.o., pod patronací primátora Statutárního města Chomutova Mgr. Jana Mareše. Letos proběhl šestý ročník této velmi oblíbené akce pro handicapované.
V nabídce volnočasových aktivit nechyběl výlet do Klášterce, kde 17. 5. 2012 proběhla akce pod záštitou lesů ČR. Pochopitelně, že zaměření bylo přírodovědné.
V květnu se slavily také dvoje narozeniny. Kromě obvyklých dárků oslavenci přivítali milou návštěvu paní Simone Markus z Diakonie Annaberg. Společná rekreace s našimi německými přáteli bude!

Fota prohlížejte
šipkami

Období Velikonoc

Slavení Velikonoc se u nás ani letos neobešlo bez příjemného setkání s našemi přáteli a sponzory z Rittersgrünu. Toto však není novinka, tomu se již říká tradice. Moc si vážíme přátelství a nákolonnosti všech, kteří nám ji projevují.
Ohledně novinek v měsíci dubnu za zmínku stojí to, že Občanské sdružení Oready ve Vejprtech rozjelo naplno svoji činnost. Vítáme možnost volnočasových nabídek i pro naše uživatele. Podle chuti a individuálních zájmů si každý může vybrat svoji aktivitu a pak už jen v sympatickém prostředí a s milými lidmi řešit příjemně svůj volný čas.

Fota prohlížejte
šipkami

Březen plný aktivit

Hlavní březnovou událostí byla Matějská pouť v Praze. Po několika letech se vydařilo počasí a v prostorách areálu Výstaviště Praha to bylo znát. Návštěvnívi zaplavili všechny atrakce a užívali si pěkného jarního dne. Kromě zájedu do Prahy proběhla v tomto měsíci i spousta dalších akcí. Někteří uživatelé vyzkoušeli relaxační kúru v solné jeskyni v Chomutově. Jiní opakovaně a po dobrých zkušenostech navštívili Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří. Masáže v hotelu Central v Kovářské si dopřávají naši uživatelé celkem pravidelně, tak ani březen nebyl výjimkou. Služeb Kosmetického salónu Tamaryšek ve Vejprtech využil jeden uživatel. Tak to je hrubý výčet našich aktivit v tomto měsíci, když nepočítáme individuální výpady mlsounů do cukrárny ve Vejprtech nebo návštěvy restaurace U Pešků v Kovářské. Všem členům pracovního týmu DOZP Kovářská děkuji za přesné čtení individuálních potřeb uživatelů a hlavně za realizaci jejich plánů.
Eva Kormošová

Fota prohlížejte
šipkami

Láska je láska

V tomto období bývá většinou vyhlášen "akční klid". Jednak pomalu doznívá sváteční období a jednak zpravidla přichází paní zima, která bývá naší velice náročnou partnerkou po dobu několika měsíců a vyžaduje vždy plné nasazení všech, kteří jsou schopni mírnit její rozmary. Nabídka shlédnutí romantické komedie Láska je láska v kadaňském 3D kině a následná reservace míst byla tak trochu sázkou do loterie, která však všem zúčastněným vyšla.

Exkurze po pivovaru

Navštívili jsme pivovar ve Velkém Březně. Exkurze se všem moc líbila. Mnoho zajímavého jsme viděli, mnoho zajímavého jsme se dozvěděli. Je to tak, milovníci piva si přišli na své. Na zpáteční cestě příjemná zastávka v krajském městě za účelem nákupu v hypermarketu.

Náš svět 2011

Žatec hostil ve dnech 19. - 20. října 9. ročník festivalu Náš svět 2011 a my jsme byli při tom. Festival probíhal jeden den v žateckém městském divadle, druhý den pak v lounském. Pořadatelem byla příspěvková organizace Kamarád Lorm. Prezentovali jsme se s naší malou módní přehlídkou, se vší skromností, vzorně ! Odměnou byl potlesk diváků v plných divadelních sálech. Fotky z generální zkoušky již znáte, tak přikládáme na dokreslení atmosféry tyto.

Podzimní ples

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, o.s. ve spolupráci s Trianon-Čechy, o.s., a Domov na Hrádku uspořádala 11. podzimní ples pro zdravotně postižené ČR. Záštitu nad touto akcí převzal ministr práce a sociálních věcí Dr.Ing. Jaromír Drábek a primátor hlavního města Prahy doc. Mudr. Bohuslav Svoboda, CSc.
Ples se konal v Praze v areálu Výstaviště.
Jakmile jsme obdrželi oficiální pozvánku, věděli jsme, že zájemců z našich řad bude dost. Všichni zúčastnění přijeli nadmíru spokojeni. Byl to náš první ples a tak zážitky a dojmy byly velice silné. Jaké to tam bylo dokládají přiložené fotografie. Organizátorům moc děkujeme za pozvání.

Zahradní slavnost

Letošní zahradní slavnost proběhla podle plánu a ještě o kousíček lépe. Jako obvykle jsme pozvali rodiče, kamarády, přátele a známé, abychom společně poseděli a pobavili se vesele i vážně. V naší společnosti nechyběla starostka obce paní Alena Doležalová, která bývá naším věrným hostem.
Počasí přálo a tak byl poloviční úspěch zaručen ještě před zahájením slavnosti. „Oblíbenou“ roli hlavní tlumočnice do německého jazyka převzala paní Růžena Mullerová. Počínala si velice zdatně a veškeré výpadky textu předřečníka hravě zvládala uvést na pravou míru. Pro přítomné hosty jsme měli připravený krátký program, módní přehlídku. V choreografii paní Jitky Lorencové a paní Zdeňky Frundlové alias Beaty Rajčatové, předvedli naši uživatelé několik módních kolekcí na příští sezónu. S humorem, nadsázkou i skvělým uměleckým nasazením se po předváděcím molu pohybovali s grácií a elegancí modelové a modelky, jako by odjakživa nedělali nic jiného. Celkový dojem podtrhla trefně zvolená doprovodná hudba. Publikum ovacemi nešetřilo a tak si účinkující zaslouženě vychutnali sladké okamžiky slávy.
Aby zábava nevázla a tanečníci nezaháleli, tak tohoto úkolu se zodpovědně ujal pan Václav Klinkáček junior, náš DJ. Při setkání s přáteli nesmí chybět dobré jídlo a pití. O tento klasický symbol našich akcí pravidelně pečuje kuchyňský personál. Aby všichni měli všeho dost a v pravou chvíli, o to se postarala paní Jana Śustrová. Veškeré občerstvení zajistila vedoucí stravovacího provozu paní Miluše Bitmanová. Přípravami na akci a plněním všech možných i nemožných přání zainteresovaných osob se zabýval náš údržbář, pan Luděk Bubela.
Nezbývá, než poděkovat všem zaměstnancům, kteří přišli podpořit účinkující a přiložit ruku k dílu.
Všem hostům děkujeme za návštěvu, krásně prožité odpoledne a těšíme se na další setkání.
Eva Kormošová

V září se daří

Vážení návštěvníci našich stránek, dovolte, abych Vás seznámila s událostmi měsíce září. Tento měsíc je docela bohatý na akce, ale nemáme je všechny zdokumentované. Bohužel, objevila se tzv. technická překážka. Místo fotografování se "nějak sám spouštěl" režim videa. A tak Vám nemůžeme předložit fotky z akce Den plný her, smíchu a hudby. Pořadatelem byl Domov pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech - Kavkaz. Motto: Nic není nemožné, aneb všechno jde, když se chce, prolínalo celým dnem jako zlatá nit. Uživatelé byli nadšeni připravenými disciplinami a programem všeobecně. Doprovodný personál ocenil perfektní přípravu celé akce, její pestrost, nápaditost a skvělou atmosféru, která vládla od počátku až do konce. Děkujeme za pozvání, užili jsme si.
Fotografie nemáme ani z Diskotéky pro handicapované, která proběhla pod patronací primátora Statutárního města Chomutova Mgr. Jana Mareše v Městském divadle Chomutov. Pořádajícím byl tradičně MÚSS Chomutov. Diskoték není nikdy dost, a proto patří k nejoblíbenějším akcím, které se neodmítají. Pořadateli moc děkujeme za pozvání a těšíme se na shledanou.
Dále jsme navštívili přátele a kamarády při příležitosti Dne otevřených dveří DOZP Kadaň. Zde již nabízíme fotografie, které mohou alespoň trochu přiblížit pestrý program, který byl pro přítomné hosty připraven. Rádi jsme se viděli se všemi kamarády a příště u nás ... 
Školní rok začal. My všichni školou povinní jsme zůstali už jen čtyři. Navštěvujeme Základní a Praktickou školu ve Vejprtech a občas Vám zde zprostředkujeme, jak nám to ve škole jde.

Další srpnové aktuality

Během prázdninových měsíců se jen stěží hledaly dny vhodné k výletům. Nám se několikrát podařilo trefit se s nabídkou pro naše uživatele do slunečného, nebo alespoň "suchého" dne. V Karlových Varech jsme absolvovali obvyklou trasu lázeňských hostů a užívali si krásného dne. Přiložené fotky jsou toho dokladem.
V samém závěru srpna se na krátký (spíš se dá říct na kraťoučký, či kraťoulinký) výlet autobusem do Českých Hamrů vydala početnější skupina uživatelů s hlubokým postižením, kteří vyžadují vysokou míru podpory. Oč byla trasa kratší, o to větší byla spokojenost všech. Ukazuje se, že při správném plánování poskytované služby lze dosáhnout splnění cílů našich uživatelů. Pracovnicím v přímé péči, které tento výlet naplánovaly a zorganizovaly, patří velké poděkování.

Za párou do Saska

Na saskou stranu Krušných hor jsme se vydali za účelem projet se parním vláčkem. Výchozím místem byl hraniční přechod v Černém Potoce a dále jsme zamířili na nádraží v Jöhstadtu. Absolvovali jsme turistickou trasu vláčkem po úzkokolejce a milovníci romantiky i zašlých časů si přišli na své.

Výlet do Měděnce

Měděnec, německy Kupferberg, bývalé svobodné horní město, leží na hřebenu Krušných hor v nadmořské výšce 845 m. Tolik informace z internetu. My přidáváme další. První sobotu v měsíci se vydali naši uživatelé, kteří vyžadují vyšší míru podpory, na menší výlet, právě do Měděnce. Podívali se do staré štoly, došli ke kapli na vrchu Mědníku a prošli místa známá všem Krušnohorcům. Autobusem tam a pěšky zpět, vše zvládnuto na jedničku.

Annaberg - pouť

Děkujeme paní Simoně Markus (Diakonie Annaberg) za pozvání na tradiční pouť. Je to taková "menší Matějská pouť", ale v saském vydání. Naši přátelé pro nás téměř každým rokem organizují kromě zábavného dopoledne také dovoz na akci a odvoz zpět. Během zábavy se českým uživatelům věnují i zaměstnanci Diakonie. Takováto příhraniční spolupráce, kdy uživatelé i zaměstnanci obou subjektů splynou v jeden celek, trvá již pěknou řádku let. Vážíme si jí a těšíme se na další milé setkání s našimi saskými partnery.

Letní rekreace

Závěr měsíce června patřil pravidelné letní rekreaci v Dolním Žďáru v pensionu Sigma u rodiny Kocábových. Do tohoto kraje a na toto místo se vracíme každým rokem velice rádi, protože nás vždy čeká krásné prostředí i mimořádně ochotný, milý a vstřícný personál. Překvapení rodiny Kocábových, které jsme absoutně nečekali, jen podtrhuje výše zmíněné. A sice, výborně jsme se pobavili vystoupením kejklíře Vítka, který své představení předvedl speciálně pro nás, přímo v pensionu. I letos byl servis služeb přizpůsoben zcela našim potřebám. V přiloženém souboru fotografií si prosím všimněte jedné, která je toho důkazem. Uhodnete, která to je? Krom využití bazénu, který se nachází přímo v areálu, jsme podnikli i několik výletů. Navštívili jsme Hatě u Znojma a hrad Bítov. Naši dovolenou završila závěrečná diskotéka se soutěžemi a opulentním občerstvením. Domů jsme se vraceli velmi spokojeni.

Výlet do Klášterce

Abychom nepořádali pouze "nákupní nájezdy" do okolních měst, vypravili jsme se do Klášterce nad Ohří a prvoplánově navštívili tamní zámek. Kromě stálé expozice porcelánu zámek nabízel i expozici Pohádková země Vítězslavy Klimentové a loutek rodiny Kopeckých. Tento okruh prohlídky nás lákal nejvíce. Po pěkném zážitku jsme nabrali směr lázně Evženie. Celkový kulturně - relaxační proces jsme zakončili v restaurantu Peřeje. Jídlo nám moc chutnalo, personál byl ochotný a milý, velmi vstřícný k našim potřebám. Co víc chválit ? Celý den byl prostě "vysmátý", posuďte sami. Za plánování, průběh a celkový výsledek tohoto dne personálu v přímé péči děkuje Eva Kormošová.

Oslava narozenin

Oslava narozenin začala velmi brzským vstáváním. Na mysli máme oslavu narozenin v Jestřebí, kam jsme se prvním ranním spojem z Kovářské vydali. V cíli se setkali sourozenci, kteří přijeli oslavit do Jestřebí narozeniny své sestry. Pokud do budoucna vše proběhne dle našich plánů a představ, příští narozeniny se již budou slavit v Kovářské.

Sport a volný čas

V. ročník Dne ve fitness byl jubilejní. Konal se pod patronací primátora města Chomutova Mgr. Jana Mareše. Tato akce a jí podobné nám dávají možnost zrelaxovat tělo a občerstvit mysl. Život je pohyb a občas je třeba toto rčení ztvrdit skutky. Za pozvání organizátorům (MÚSS Chomutov) moc děkujeme, zpestřili nám krásný květnový den.

Tradiční Matějská pouť

Matějská pouť patří k nejoblíbenějším akcím našich uživatelů. Neobstojí před nimi ani ty "nejadrenalinovatější" atrakce. Letos to však zpočátku vypadalo tak, že hned po příjezdu do matičky Prahy vybalíme svačinu a vydáme se na cestu zpět. Počasí bylo na kočku, ale nakonec se i navzdory nástrahám počasí z tohoto dne vyklubalo přece jenom pěkné odpoledne.

Letem světem únorem a březnem

Vzhledem k letošnímu velice pomalému odchodu zimy jsme místo vycházek do přírody zvolili v únoru návštěvu 3D kina v Kadani. Poprvé jsme shlédli film v trojrozměrné projekci. Nezapomenutelný zážitek si určitě v dohledné době dopřejeme znovu. 
Březen za kamna vlezem platilo stoprocentně. Ale my jsme byli, snad v očekávání jara, mimořádně aktivní. Téměř každý den, nejenom v rámci plnění individuálních plánů, jsme organizovali nějaký krátký výlet, nebo oblíbenou činnost. Potřebnou pomoc a podporu poskytoval personál DOZP vždy tak, aby plánování služby vyšlo vždy na sto procent.
Společná akce: Klášterec nad Ohří, návštěva Lázní Evženie s obědem v restauraci Peřeje.
Individuální akce: nákupy v Chomutově, Kadani, Vejprtech i Kovářské, masáže v hotelu Central v Kovářské, návštěva salónu Tamaryšek ve Vejprtech, oslava narozenin v restauraci u Seifertů v Kovářské, návštěva restaurace Kovárna v Kovářské.

Lednové novinky

Po Novém roce jsme dokončili úpravu interiéru. Obrazové dekorace na chodbách celkem významně vylepšily první dojem z vnitřního prostředí budovy. Nově zakoupený nábytek a další předměty si našly ta nejlepší místa a začaly sloužit svému účelu.

Je to prosinec

Letošní prosincové události se nikterak zvlášť nelišily od těch loňských. Až na jednu výjimku. Celý měsíc nás provázela sněhová záplava, jako bychom se chtěli zazimovat přinejmenším až do léta. Některé dny byly mimořádně nepříznivé pro jakékoliv cestování. Příhodnou pauzu mezi nimi si našli naši němečtí přátelé, pan Thomas Kunzmann - starosta saského města Lauteru a pan Karl Erich Pausch, taktéž z Lauetru, aby nás navštívili. Další plánovaná setkání se musela přeložit na pozdější dobu. Poezie Vánoc se rozezněla naplno, ozdobené stromečky a koledy přivítaly Štědrý den.

Vánoce se blíží

Protože se předvánoční a vánoční čas nezadržitelně blížil, celý listopad patřil přípravám a aktivitám příznačným pro tuto dobu. V první řadě je třeba zmínit již tradiční setkávání s kamarády a přáteli. O jedno takové se postarali uživatelé a personál DOZP Husova ve Vejprtech. Pozvali nás na zábavné odpoledne, které bylo vyplněné soutěžemi a okořeněné vědomostním kvízem. Nechyběla ani oblíbená diskotéka. K občerstvení se podávala káva, limo i zákusky.
V Labyrintu Kadaň se na samotný závěr měsíce konalo též jedno předvánoční setkání. Pořadatel DOZP Kadaň moc dobře věděl, jak má takové setkání vypadat. Dynamická diskotéka rozproudila zábavu tak dokonale, že se nám ani nechtělo domů. Oběma našim partnerům, Domovům pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech i Kadani, srdečně děkujeme za pozvání a příjemně prožitá odpoledne.

Aktuálně v říjnu

Vážení návštěvníci našich stránek, pro tentokrát přinášíme jen letmý přehled událostí za uplynulý měsíc. Vaší fantazii a představivosti se meze nekladou, fota totiž přiložena nebudou. Hned zpočátku října čtrnáct uživatelů, kteří vyžadují vyšší míru podpory, podniklo celodenní výlet společně se seniory naší obce. Program byl sestaven skvěle, tak proč této příležitosti nevyužít? Posuďte sami: prohlídka zámku Jezeří, návštěva Zooparku Chomutov a nakonec nákupy spojené s dobrým obědem. Během tohoto měsíce následovalo několik dalších, již kratších výjezdů za nákupy a službami do blízkých i trochu vzdálenějších měst (Vejprty, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Chomutov). Následovala aktivní účast uživatelů na kulturním festivalu v Žatci "Náš svět". Bouřlivým potleskem a ovacemi za náš výstup jsme byli trochu zaskočeni, ale nesmírně potěšeni. Závěrem je namístě poděkovat uživatelům za vzornou reprezentaci našeho domova a personálu za dobře odvedenou týmovou práci i vzájemnou kolegiální výpomoc při plnění osobních cílů našich uživatelů a navození celkové spokojenosti nás všech.
Eva Kormošová

Naše akce

Každý rok plánujeme společné posezení s rodiči, přáteli, známými uživatelů i sponzory. To letošní jsme pořádali v polovině září. Představovali jsme si tuto akci jako zahradní slavnost s diskotékou pod širým nebem a grilováním. Vyrobili jsme pozvánky a očekávali jsme milé hosty. To se nám splnilo, účast byla hojná. U všech zúčastněných jsme předpokládali dobrou náladu, ukázala se vynikající. Objednali jsme si "babí léto", ale dostavilo se pravé aprílové počasí. A tak nezbývalo, než: vpravit všechny pozvané hosty do nevelké společné jídelny, na poslední chvíli instalovat a naladit aparaturu i s naším DJ na potřebnou vlnu, rozmístit v budově občerstvovací stanice dle momentálního rozložení návštěvní síly účastníků. A vůbec celkově přizpůsobit připravený program novým podmínkám. S povděkem musím konstantovat, že v improvizaci a řešení nenadálých situací jsme mistři v oboru. Nakonec to zahradnímu nábytku v jídelně pěkně slušelo. Za plynulý průběh odpoledne, které se protáhlo až do večerních hodin, moc děkuji přítomnému personálu našeho domova. Zvláště a upřímně děkuji našemu uživateli V. Klinkáčkovi za perfektně odvedenou práci. Diskotéka v jeho aranžmá neměla chybu. Všichni zvládli perfektně své přidělené role a k tomu přidali ještě ten pomyslný kus navíc, bez kterého si ztěží lze představit práci v sociálních službách.
Eva Kormošová

Setkání

S našimi uživateli jsme společně naplánovali průběh poskytované služby tak, aby byly beze zbytku naplněny jejich potřeby a individuální přání. Jednoduše řečeno, šlo o to, aby se sešli sourozenci a aby rodinka byla spokojená a šťastná. O naplnění tohoto přání se velmi dobře postaral personál našeho domova. Ubytování, občerstvení i společný výlet - vše bylo naplánováno pružně a ku spokojenosti všech. Zdá se, že kvalitně poskytovaných služeb si rodina považuje. Její spokojenost a to, že se u nás sourozenci scházejí rádi, je pro nás cenná odměna.

Diskotéka Chomutov

Velice rádi jsme se zúčastnili diskotéky pro handicapované v Chomutově. Akci pořádal MÚSS Chomutov pod patronací primátorky Statutárního města Chomutova Ing. Mgr. Ivany Řápkové. Proběhnul již VIII. ročník této akce a my jsme snad ani jednou nechyběli. Děkujeme za pozvání, moc se nám v Městském divadle líbilo.
Uživatelé a personál DOZP Kovářská.

Hallo Nachbar - Ahoj sousede

Spali jsme pod jednou střechou, jedli jsme u společného stolu. Navzájem jsme se inspirovali a pak tvořili společné dílo. Dalo by se předpokládat, že mluvím o vydařeném manželství, ale není tomu tak. Mám na mysli přátelské setkání s našimi saskými sousedy. Po roce jsme si zopakovali společnou rekreaci s klienty Diakonie Annaberg. Pan Marc Schwan a paní Simone Markus projekt Euroregionu Krušnohoří Cíl 3 zpracovali a Diakonie, vedoucí partner, celou akci zaštítila. Touto cestou ještě jednou děkujeme našim partnerům a skvělým hostitelům a zkrátka všem zúčastněným za nádherně prožitý týden v Scheibenbergu. Ubytováni jsme byli ve vzdělávacím středisku Evangelicko-metodistické církve. Hlavním tématem našeho poznávání bylo hornictví v Krušnohoří. Zdařbůh a Glück Auf, obojí stejně pěkně rytmicky zní v české i německé hornické písni. To jsme zjistili okamžitě. Návštěva muzea hornictví v Scheibenbergu a prohlídka štoly v Jáchymově v nás zanechaly velice silný dojem. V Jáchymově jsme nevynechali Královskou mincovnu. Co je to žentour, jak vypadá a k čemu dříve sloužil, jsme se dozvěděli v Johanngeorgenstadtu. Pro zpestření nechyběla návštěva Karlových Varů. Jestli si někdo myslí, že na pořádnou zábavu nebyl čas, tak se velice mýlí. Společný závěrečný večer korunovala pořádná diskotéka. Repertoár z dílny Misch Music tanečníky pěkně rozpálil. Když nastal čas loučení, ukápla sem tam i nějaká ta slzička. Ještě, že k sobě máme tak blízko! 
Eva Kormošová

Poděkování za květiny

Hezkému pohledu na svět z vnitřku i vnějšku budovy pomůže pěkně ozdobené okno. Naším dvorním dodavatelem květin pro výše uvedený účel je již několik let pan Reinhard Ulbrich (Gärtnerei - Floristik). Zdravíme ho do Schwarzenbergu a přejeme krásný zbytek léta.

Rekreace v Dolním Žďáru

Rekreace v Dolním Žďáru se vydařila. Naším stanovištěm a středobodem byl opět penzion Sigma, kde jsme u manželů Kocábových strávili překrásný týden. V první řadě se sluší pochválit nádherné krajinné prostředí jižních Čech. V Jindřichově Hradci se orientujeme již dostatečně spolehlivě a další body našeho zájmu postupně poznáváme. Letos to byla Třeboň, Telč, Hoštice a Vimperk. Na hradě Kašperku nás čekala zajímavá interaktivní prohlídka objektu (soutěže + plnění úkolů, poslech středověké hudby a prohlídka středověkých kostýmů, ve kterých si mohli návštěvníci i zatančit). Po návratu z našich výletů nás vždy čekalo zajímavě sestavené menu paní Aleny Kocábové. Například plněné jahodové knedlíky přelité jahodovým rozvarem a ovocné koláče jsme měli objednané již od loňska. V druhé řadě vlastně nezbývá chválit nic, protože vše bylo zmíněno již v bodě jedna. Příští rok se těšíme na shledanou.

Pouť v Annabergu

Ve výčtu společných akcí spojených s Diakonií Annaberg nesmí chybět naše účast na pouti v tomto sousedním městě. O to, abychom si tuto akci mohli beze všech starostí náležitě užít, se postarala paní Simone Markus se svými přáteli. Při vyhledávání jednotlivých pouťových atrakcí jsme se potkávali a zdravili s mnohými občany Annabergu. Známe se již od vidění a bylo to, jako když se potkáváme s dobrými sousedy, kteří žijí v naší bezprostřední blízkosti u nás doma. Tímto byl pocit spokojenosti z této akce dvojnásobný. Naše partnery z Diakonie Annaberg a všechny naše přátele v sousedním Sasku zdravíme a děkujeme za pozvání.

Mariánská podruhé

Zdravíme touto cestou uživatele i personál DOZP v Mariánské. Dne 2. 6. 2010 jsme měli možnost navštívit Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské u příležitosti Dne otevřených dveří. Pro hosty byl připravený pěkný program. V rámci projektu Doteky světů se v areálu domova konalo 9. ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM. V průběhu dne jsme využili možnost prohlédnout si interiéry budovy. Zúčastnili jsme se koncertu známého folkového dua Paleček a Janík, v závěru dne nechyběla oblíbená diskotéka. Kromě potravy duchovní, která byla vyvážená a pestrá, nechyběla ani ta materiální, v podobě chutného občerstvení. Děkujeme za pozvání a doufáme, že se někdy budeme moci revanšovat. Uživatelé a personál DOZP Kovářská.

Diskotéka v Kovářské

Abychom se jen nevezli na vlně nejrůznějších pozvání, uspořádali jsme diskotéku, na kterou přijeli naši přátelé z Kadaně a Vejprt. Škoda, že počasí nebylo ideální, neboť jsme měli tuto akci naplánovanou pod širým nebem. Doufejme, že buřty upečené v troubě chutnaly stejně jako skvěle namíchaný diskotékový mix. Poděkování patří zejména našemu DJ a všem zaměstnancům, kteří akci pomáhali zajišťovat.

Oslava narozenin

Oslava narozenin v Jestřebí se konala na počest uživatelky tamního domova pro osoby se zdravotním postižením. Pozvaní hosté - my. Hlavní hosté - sourozenci oslavenkyně. Pro všechny přítomné to byl moc hezky prožitý den. Ještě jednou přejeme touto cestou paní Daně všechno nejlepší, hodně zdraví a splnění všech přání. Za zorganizování tohoto výletu s vynecháním mé maličkosti děkuji všem pracovníkům, kteří poskytli potřebnou podporu našim uživatelům při plnění svých osobních cílů. 
Eva Kormošová.

Den ve fitness

Již v dubnu jsme potvrzovali svoji účast na akci: Den ve fitness v Městských lázních Chomutov. O tuto sportovní akci je vždy velký zájem. Aby ne! Fitness, sauna, bazén, spinning, to vše absolvujeme velmi rádi s vědomím, že pracujeme na svém zdraví. Cíl akce, přiblížit handicapovaným osobám možnosti sportovního vyžití a získat je pro sportovní životní styl, byl stoprocentně splněn. Pořadateli Městskému ústavu sociálních služeb Chomutov, příspěvková organizace, spolu se Správou sportovních zařízení Chomutov, s.r.o., píšeme velkou jedničku. A děkujeme za pozvání.

Sportovní den v Karlových Varech

Domov v Mariánské nám zaslal pozvánku s přihláškou na Sportovní den a že prý se na nás všichni těší. Pokud jsme někam srdečně zvání (a to jsme tedy byli), pozvání neodmítáme. Koneckonců, sportovní akce tohoto rázu jsme poslední léta s úspěchem vynechávali, tak proč to opět nezkusit ?! Kromě lehkoatletických disciplin zněla lákavě nabídka soutěžení i v disciplinách přizpůsobených. Závodilo a fandilo se na sportovním stadionu Závodu Míru v Karlových Varech. Za pozvání moc děkujeme a těšíme se na další setkání v červnu u příležitosti Dne otevřených dveří v Domově Mariánská.

Speciální hasičská olympiáda

I letos jsme se zúčastnili Speciální hasičské olympiády v Ústí nad Labem. Umístili jsme se kdesi za první polovinou zúčastněných. Rčení, že štěstí přeje připraveným a bez práce nejsou koláče, si musíme dobře zapamatovat. Ale i tak jsme prožili nádherný den. Domů jsme si přivezli spoustu zážitků a za pozvání pořadatelům moc děkujeme.

Výlet Kadaň

Město Kadaň bývá často cílem našich výjezdů za nákupy. I když od rána jemně pršelo, domluvený výlet platil. Nejsme z cukru a sliby se plní. Ve městě bylo z čeho vybírat a ještě zbylo i dost času na dobrý oběd. Všichni byli spokojeni. Spojili jsme příjemné s užitečným, užitečné s plánovaným a plánované s příjemným. Rozumíme si, že?

Pozvánka na slet

Přistávací plocha v areálu DOZP Husova ve Vejprtech byla připravena a označena bílým pavoukem, přesně, jak stálo na pozvánce. Čarodějnice a čarodějové mohli bez obav vysunout podvozky u svých košťat a bezpečně přistát. Čarodějnický sabat se nesl ve znamení módy, soutěží a volby čarodějnické missis. Potěšilo nás, že dle přísných kritérií jsme byli zařazeni mezi horké favority. Program byl šitý na míru všem návštěvníkům kolektivní základny na Husovce. Pořádající svaz vypečených čarodějnic měl štěstí, že připravil občerstvení, neboť bez pořádného lektvaru se řádit nedá. Děkujeme za pozvání. Ať žije příští slet!

Eduardos

V Kovářské hostoval cirkus Eduardos. Žádný velký a honosný cirkus to nebyl. Malé šapitó a pod ním malá manéž. Tak akorát pro návštěvníky naší obce. Žádná dravá zvěř (vlastně žádná zvěř) kromě holubů a psíků k vidění nebyla. Ale program byl pestrý, nápaditý a zábavný. Artisté si svými kousky získali obecenstvo hned na začátku. Škoda, že baterie ve foťáku zvládla jen jeden snímek a spokojenost našich uživatelů nemohla být zdokumentována. Tak snad někdy příště.

Astronomické jaro je tady

Poslední březnový týden patřil návštěvám. My na Maťejskou pouť do Prahy a naši němečtí přátelé k nám. Doufáme, že s těmito prvními vlaštovkami jara se dostaví již brzy i to skutečné. K nám zatím nedorazilo a vypadá to, že si na něj ještě nějakou tu chvíli počkáme.

Naše aktivity

Relaxační masáže slouží k uvolnění těla i mysli. Tak přesně za tímto účelem navštěvujeme hotel Central v Kovářské. Poskytovaná služba je velmi příjemná a každému ji můžeme vřele doporučit. Paní terapeutce to při fotografování nejenže hezky slušelo, ale i odvedená práce byla skvělá. Cítili jsme se jako znovuzrození. Proceduru jsme zakončili sladkou tečkou a pomyslná třešnička na dortu nebyla jen imaginární.

Druhý měsíc v roce

Druhý měsíc v roce patřil činnostem pečlivě rozvrženým dle individuálních plánů. I nadále pokračujeme v pracovním zácviku v cukrárně Kovářská a moc se těšíme, až navštívíme podobné pracoviště v Chomutově - Cafe Attrium. Určitě si tam dáme něco moc dobrého.

Lednové novinky

Leden jako obvykle žádnými významnějšími akcemi neoplýval. Pytel se však roztrhl s individuálními výjezdy do okolních měst za specializovanými odborníky. Někteří uživatelé absolvovali nejrůznější vyšetření a ošetření, jiní využili služeb kosmetického salonu Tamaryšek ve Vejprtech. To vše bylo okořeněno notnou dávkou sněhové nadílky, takže na nedostatek činnosti si nikdo nemohl stěžovat.

Prosincové aktuality

Diskotéka v Labyrintu Kadaň spojená s Mikulášskou nadílkou bývá neklamným znamením toho, že Vánoce jsou již za dveřmi. Diskotéku vždy pořádá DOZP Kadaň. Na nás pak už jen zbývá "hodit se do gala" a dopravit se za zábavou. Děkujeme za pozvání a přejeme do Kadaně krásné Vánoce a úspěšný nadcházející rok.
Mikuláše, anděla i čerty jsme uvítali ještě jedenkrát, tentokrát na domácí půdě. Líbezný anděl a vlídný Mikuláš tlumili čertovské vášně celkem úspěšně, takže jsme tuto návštěvu přežili bez úhony. 
Během adventu jsou naše dveře otevřené pro všechny milé hosty, kteří se k nám rádi vracejí. Většina z nich přichází ze sousedního Saska. Naše poděkování za dlouholetou přízeň patří všem občanům saských obcí, měst a městeček, s kterými nás pojí dlouholeté přátelství.
Stále si vylepšujeme naše bydlení

Zaměstnání našich uživatelů

Máte chuť na něco sladkého? Jistě jste si všimli, že v naší obci je otevřená již druhý měsíc nová cukrárna. Šálek kávy, nebo čaje v příjemném prostředí chutná o to víc, že můžeme využít služeb našich uživatelů, kteří jsou zde od září tohoto roku zaměstnáni jako obslužný personál. Máte-li rádi sladkou atmosféru v útulném prostředí cukrárny, přijďte si ji trochu vychutnat. A pokud budete spokojeni, předejte, prosím, tuto informaci dál. Doufáme, že před Vámi obstojíme, ať už jste příznivci sladkého, či ne. Pro každého se tu něco dobrého na zub najde. Pokud jsme veVás na první pohled nevyvolali ten nejlepší dojem, bude to tím, že jste dosud neochutnali. V chladném počasí kromě horkého nápoje zahřeje i přátelská atmosféra a tou rozhodně nehodláme šetřit!

Lauter

S našimi saskými sousedy jsme společně slavili 850-ti leté narozeniny města Lauter. Se všemi ostatními hosty jsme obdivovali slavnostní háv partnerského města naší obce. Stali jsme se účastníky velkolepého průvodu celým městem a ochutnali jsme narozeninový koktejl namíchaný z nejrůznějších ingrediencí skvělé zábavy.

Aktuality z měsíce září

Září uplynulo ve víru událostí velmi rychle. O akce nebyla nouze. Proběhla přednáška na téma: péče o dutinu ústní a chrup, kterou zajistil náš uživatel pan Václav Klinkáček. Tímto moc děkujeme MUDr. Lence Fojtíkové za ochotu a poutavý způsob její prezentace. V tomto měsíci jsme nevynechali Discotéku pro handicapované v Chomutově. Proběhl již VII. ročník, tradičně pod patronací primátorky města Chomutova Ing. Mgr. Ivany Řápkové. Pořadatelem Městský ústav sociálních služeb Chomutov. Děkujeme za pozvání. Následovala akce zahradní slavnost, na kterou se dostavili i naši přátelé ze sousedního Saska. S některými z nich jsme trávili v srpnu letošního roku společný týden dovolené v Naturschutzzentru. Mezi nejmilejší hosty patřily rodiče některých uživatelů. Doufáme, že všichni přítomní byli spokojeni. V příštím roce tuto akci zopakujeme. Poděkování patří všem, kteří se zúčastnili, podíleli a tím pádem se i zasloužili o zdárný průběh této slavnosti. Poslední událostí v tomto měsíci bylo získání pracovního poměru pro naše čtyři uživatele v nově otevřené cukrárně v Kovářské. Tato událost si zaslouží větší pozornosti v dalších aktualitách.

Hallo Nachbar

Na sklonku letošního léta jsme strávili velice příjemný rekreační týden u našich německých sousedů v přírodním střediskuNaturschutzzentrum Erzgebirge, které leží v okrese města Annaberg ve vesničce Dörfel. Touto rekreací vyvrcholilo naše dlouholeté přátelství a spolupráce s panem Marcem Schwanem a paní Simone Markus - Diakonie Annaberg. Krásný týden byl napěchovaný aktivitami poznávacími i fyzickými, které vedly k zušlechtění našich duší a těl. Tento pobyt u našich sousedů se stal naplněním Programu cíl3/Ziel3. Roli vedoucího partnera tohoto našeho společného projektu ochotně převzala Diakonie Annaberg. Za to jejím hlavním představitelům, panu Schwanovi a paní Markus patří naše srdečné díky. A jak tedy celý týden proběhnul ? Především utekl jak voda. Staré přátelství bylo utuženo a nová přátelství vznikla. V sousední zemi jsme viděli a poznali mnoho krásného a naopak našim sousedům se líbilo na výletě u nás v Čechách. Vše snad věrohodně dosvědčí přiložené fotografie.

Pozvání do neznáma, aneb budeme se spolu bát?

Netradiční noční výprava nás velice nadchla. Zjistili jsme, že noc má své kouzlo, i když člověk občas šlape v mokré trávě a za límec se vloudí kapky odpoledního deště. Ale od počátku. Akci připravili uživatelé a personál DOZP Husova Vejprty. Pozvání znělo lákavě, ale chyběly nám spacáky. Organizátoři se o nás postarali kompletně, mohli jsme vyrazit. Faktem je, že baterky a zubní kartáčky jsme měli vlastní. Program: Navečer příjezd, ubytování v tělocvičně Kulturního střediska Vejprty. Odchod na Husovku, kde jsme se bohatě posilnili před noční túrou. To vše za vydatného fandění při hře člověčího "Člověče, nezlob se". Diskotékoví nadšenci si též přišli na své. Po ukončení této fáze následoval nástup do autobusu a odjezd směrem Klínovec. Noční výsadek se uskutečnil kolem 22. hodiny. Pochod nikoho neporazil, v cíli čekal autobus. S půlnocí jsme se vrátili do vejprtského kulturáku. Krátká hygiena a hup do spacáků. Ráno jsme posnídali na místě a tím byla akce zakončena. Kolem deváté hodiny ranní jsme dorazili domů.Uživatelům a personálu DOZP Husova moc děkujeme za příjemnou přátelskou atmosféru a pěkný zážitek.

Dolní Žďár

Stále se sem vracíme, stále máme v tomto krásném kraji co obdivovat. Přiložené fotografie snad dostatečně svědčí o naší spokojenosti i programu týdenního pobytu v penzionu Sigma u rodiny Kocábových.

Zooterapie v našem zařízení

Minulý měsíc naší organizaci nabídlo své služby Dobrovolnické centrum Kladno, o.s. Nabízené služby se týkaly canisterapie. Tato podpůrná metoda, kterou lze velmi úspěšně využívat při naplňování nejrůznějších cílů sociálních služeb, nám není úplně cizí. Před časem jsme již obdobnou zkušeností prošli. Opakování canisterapeutické série rádi využijeme a nabídku centra přijímáme. A tak už i v naší obci máme dobrovolnici, která ze své dobré vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonává činnost ve prospěch jiných lidí. Dobrovolníkem může být kdokoliv, protože každý z nás umí něco, co může poskytnout ostatním. Tolik citace z informačního letáku dobrovolnického centra Kladno.

Labyrint Kadaň

Mnohokrát děkujeme za pozvání DOZP Kadaň na letní zábavné odpoledne, které se konalo 3.6.2009 v Labyrintu Kadaň. Hry, setkání s kamarády a závěrečná diskotéka, to vše už roky neodmyslitelně patří k počátku léta. Vždy se moc těšíme a vlastně i čekáme, jestli se kamarádi z Kadaně opět ozvou. Nezklamali nás a za to jim patří velký dík.

Návštěva divadla

Poslední květnový den jsme navštívili Městské divadlo v Mostě. Na programu byl muzikál Přístav pod hvězdami. Podobnou akci bychom si někdy rádi zopakovali, vždyť mostecké divadlo není tak daleko.

Setkání v Jestřebí

Když se podíváte na dopravní spojení z Kovářské do okolního světa, řeknete si, nic moc. Ale při troše šikovnosti lze vyhledat spoje, které nás dopraví v určený den do Jestřebí i zpět a ještě zbude několik hodin čistého času, který můžeme strávit s lidmi, kteří nám moc stojí za to, abychom si pěkně přivstali. Počasí na cestu přálo, výlet se uskutečnil přesně dle našich představ, očekávání bylo naplněno.

Den ve fitness

Jaro je příhodným obdobím pro to, abychom se dostali do té správné fyzické kondice. Pro své zdraví jsme mohli něco pořádného udělat v Městských lázních Chomutov. Cíl akce, přiblížit handicapovaným osobám možnosti sportovního vyžití a získat je pro sportovní životní styl, byl naplněn. Unaveni, ale spokojeni. Tak hodnotíme tento den. Akce proběhla pod patronací primátorky Statutárního města Chomutov Ing. Ivany Řápkové a pořádal ji Městský ústav sociálních služeb Chomutov. Partnerem byla Správa sportovních zařízení Chomutov.

Speciální hasičská olympiáda

Do této soutěže jsme přihlásili naše družstvo již po třetí. Olympiáda se konala v areálu ZŠ E. Krásnohorské v Ústí nad Labem. Zástupci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska okresu Ústí nad Labem mohou být pyšní na zdárný průběh akce i na její účastníky. My jsme si odvezli pěkné druhé místo.

Cirkus Berousek v Klášterci nad Ohří

V hojném počtu jsme navštívili cirkus Berousek, který právě hostoval v Klášterci nad Ohří. Byla to tzv. "hurá akce" ze dne na den. Organizace proběhla obdobným způsobem. Prostě neplánované, příjemné zpestření týdne.

Slet čarodějnic

Poslední dubnový den jsme byli pozváni na slet čarodějnic do Vejprt. Uživatelé a zaměstnanci DOZP Husova připravili pro domácí i hosty zábavné odpoledne plné soutěží a her. Krásně jsme se pobavili, zasmáli, najedli i napili. Jen tak dál, milí kolegové, rádi přijedeme napřesrok zas. Za milé přijetí moc děkujeme.

Nové bydlení

Každým dnem očekáváme, že se přestěhujeme do nového. Jednou z posledních věcí, které nám chyběly ve vybavení pokojů, byly válendy. Členové Kiwanis klubu Kadaň naše podmínky i možnosti již dobře znají. Dá se říci, že se ozvou vždy v pravou chvíli. Máme nové válendy. Moc za ně děkujeme a těšíme se na osobní setkání s Kiwanisem při nějaké vhodné příležitosti.

Velikonoce

V tomto jarním období nás pravidelně navštěvují pánové Karl Erich Pausch z Lauteru a Manfred Richter z Breitenbrunnu. Ani letos nevynechali. Kromě sladkostí jsme obdrželi i finanční dar od obyvatel obou měst. Nechyběla chvilka příjemného posezení s milými přáteli.

Poděkování

Pan Weisbach z Annabergu Buchholz patří k našim dlouholetým sponzorům. Jeho firma se nám postarala o nové osvětlení v interiéru budovy B. Již mnohokrát jsme od firmy Weisbach obdrželi obdobný sponzorský dar ve formě výborně odvedené práce. Pomoci pana Weisbacha si velice ceníme. Za všechny uživatele a zaměstnance mu mnohokrát děkuji. 
Eva Kormošová

Matějská pouť

Ani letos jsme nevynechali Matějskou pouť v Praze. Vlastně, nevzpomínáme si, že bychom ji kdy vynechali. Celodenní výlet do Prahy se vydařil. Ikdyž nám počasí opět moc nepřálo, zvládli jsme všechny atrakce i drobné nákupy. Perníkové srdce z poutia turecký med si vezl domů snad každý. A teď zbývá jen si počkat, až se dostaví to opravdové jarní počasí.

Nová ubytovací kapacita!

Tak jsme se dočkali. Kolaudační souhlas je vydán a nezbývá, než vymalovat každý pokoj dle vkusu"nájemníků", uklidit a vybavit místnosti nábytkem. Zkrátka- zabydlet se.V nejbližších dnech se tak stane. Za pomoci a podpory personálu se budeme učit samostatnosti, abychom byli připraveni zvládnout i další osobní cíle, které si v budoucnu stanovíme.

Sníh a zase sníh

Vojáci Armády ČR z posádky Rakovník přijeli do naší obce, aby pomohli odklidit letošní sněhovou nadílku. A že se letos opravdu urodilo, je vidět na fotkách. Vojáci,ve spolupráci s velitelem Sboru dobrovolných hasičů Kovářská, bravurně zvládli manévry v našem areálu. Ač se rozměrnost vojenského vozidla téměř rovnala šířce vjezdu do našeho dvora, akce dopadla dobře. Jak vše probíhalo, jsme zdokumentovali z oken domova. Děkujeme za souběžné vyklizení alespoň části sněhové masy, kterou již svými silami nestačíme odklízet.

Lednové novinky

Nedělo se nic převratného. Během ledna probíhaly dokončovací stavební úpravy v budově B, takže jsme měli plné ruce práce s úklidem a přeorganizováním uložených věcí ve stávajících prostorách této budovy. V plánu je podat žádost o kolaudační rozhodnutí.

FA-MI-RE-DO

V městském kulturním a společenském středisku Vejprty se konala pěvecká soutěž společně s diskotékou. Za DOZP Kovářská soutěžily tři uživatelky. Před vystoupením se konala pečlivá příprava. Další diskotékou byla ta tradiční v Kadani spojená s mikulášskou nadílkou. Pořadatelem byl DOZP Kadaň a místem konání Labyrint Kadaň.

Advent

Vánoční setkání s rodiči a sponzory proběhlo v prvním prosincovém týdnu. Také jsme se vydali na sraz čertů, mikulášů a andělů v Kovářské.

Akce v listopadu

V listopadu se uskutečnila se malá pracovní cesta personálu DOZP do Německa, prohlédnout si vybraný rekreační objekt pro týdenní společnou rekreaci s našimi přáteli z Annabergu. Během tohoto měsíce se uskutečňovaly četné výjezdy uživatelů do Klášterce nad Ohří, Kadaně a Chomutova za vánočními nákupy.

Zahradní slavnost

Co na tom, že se naše plánovaná zahradní slavnost kvůli nepříznivému počasí uskutečnila ve vnitřních prostorách domova. Pozvaní hosté se sešli a to bylo nejdůležitější. O program se postaral náš DJ ve spolupráci s personálem domova. Doufáme, že se všem u nás líbilo a těšíme se na další spolupráci.

Diskotéka Chomutov

Městský ústav sociálních služeb Chomutov pořádal pod patronací primátorky Statutárního města Chomutova Ing. Mgr. Ivany Řápkové šestý ročník diskotéky pro handicapované. Akce se konala ve velkém sále Městského divadla Chomutov. Moc se nám líbilo, děkujeme za pozvání a těšíme se na další ročník.

Open Skies For Handicapped

Tato akce proběhla na letišti v Hradci Králové pod záštitou ministrině obrany ČR paní Vlasty Parkanové a Mons. Dominika Duky OP, biskupa královéhradeckého. Smyslem bylo nabídnout především handicapovaným nevšední zážitek z létání. Kromě vyhlídkových letů byl připraven bohatý program. V odpoledních hodinách nechyběla oblíbená diskotéka. Přestože po celý den panovalo tropické vedro, vydrželi jsme až do samého konce. O vyhlídkový let jsme nechtěli opravdu přijít. A stálo to za to! Na "žertovné kousky" pilota budeme dlouho vzpomínat. Kromě silných zážitků jsme si z Hradce přivezli i šek na deset tisíc korun.

Sportovní den v Kadani

DOZP Kadaň společně s Dětskou sportovní organizací Kadaň pořádala dne 25.8.2008 první ročník sportovních her. Soutěžilo se v mnoha individuálních i kolektivních disciplinách. Naše šestičlenné družstvo se umístilo na prvním místě a soutěžící si domů přivezli putovní pohár. Kromě poháru vítězové obdrželi také pěkný dárkový koš. Těšíme se na druhý ročník těchto her a doufáme, že opět úspěšně obstojíme.

Rozloučení se školou

VÚ 1824 a Městská policie Žatec zorganizovaly ve výcvikovém prostoru AČR akci Rozloučení se školou. Pro nás to byla nová a velice zajímavá zkušenost. Těšili jsme se a byli jsme zvědaví, jak to bude všechno probíhat. Program byl velice pestrý. Prohlédli jsme si zbraně, výstroj a výzbroj armády ČR. Zaujala nás ukázka výcviku sebeobrany i střelecký trenažér pro příslušníky policie. Nechyběla ani demonstrace zásahu HSZ a SDZ. Součástí programu byla ukázka výcviku záchranářských psů, ukázka laického ošetření a likvidace následků dopravní nehody. Některé vědomosti jsme si mohli otestovat přímo v praxi a názorná ukázka je také velice cennou informací. Děkujeme VÚ 1824 Žatec za pozvání. Připravil spolu s Městskou policií Žatec mnoha dětem zážitky nabité dopoledne a v parném dni se nezapomnělo ani na občerstvení.

Dovolená v Dolním Žďáru

Z dovolené jsme se vrátili velice spokojeni. Užili jsme si dokonce i koupání, ač to zpočátku vypadalo, že se do plavek ani nesvlékneme. Nakonec se počasí celkem umoudřilo a tak hurá do bazénu. Koupání, výlet do Českého Krumlova, každodenní pěší túry, soutěže, táborák a diskotéka na závěr. Manželé Kocábovi z Penzionu Sigma nám již třetím rokem vycházejí maximálně vstříct. Přizpůsobují nám ubytovací podmínky tak, aby byly vhodné i pro našeho imobilního uživatele. Tak to byla naše dovolená.

Návštěva Maltézských rytířů z Annabergu

Ke konci června nás navštívil pan Heiko Schönfelder z Annabergu, aby zmapoval ještě jednou terén, než začnou vnitřní úpravy na ubytovací kapacitě našeho domova v budově B. Tentokrát přišel pan Heiko s mladými pomocníky, kteří též nabídli své ruce k dílu. Pánové Thomas Oettel, Steffen Fritzsche, Johannes Arthur Bergmann a Rico Littmann nám předali, kromě srdečné nabídky pomoci, také finanční obnos, který vybrali zaměstnanci pivovaru v Annabergu. Rádi jsme si prohlédli jejich webové stránky, které nám říkají více o činnosti těchto lidí. Na spolupráci se těšíme.

Labyrint Kadaň

„Srdečně Vás zveme 5.6. 2008 od 13 hod. do Labyrintu v Kadani. Co vás čeká :o) ? Zábava, hudba, občerstvení, překvapení ... a spousta jedinečných chvil. Těšíme se na Vás. Personál a uživatelé Domova Kadaň“
Kdo by odolal ? Nabídka přesně odpovídala skutečnosti. Nádherně jsme se bavili, zahráli si bowlling i kulečník. Zkrátka nepřišli ani vyznavači disca. Po výkonech na parketu následovalo dobíjení energie v podobě výborného občerstvení. Zvláště potěšilo setkání s našimi dlouholetými kamarády - uživateli DOZP Kadaň. Za pozvání mnohokrát děkujeme.

Noc snů

Rok se s rokem sešel a první pátek v měsíci patřil akci, která je věnovaná dlouhodobě nemocným a postiženým dětem. Zoologická zahrada Ústí nad Labem opět zorganizovala tuto neobvyklou akci: NOC SNŮ. Na programu byla projížďka zoo-vláčkem, prohlídka pavilonu slonů, kontaktní dětská zoo a soutěže s hudbou u restaurace Koliba. Po skončení následovala prohlídka pavilonu šelem a exotária, soutěže, kontaktní terarijní zvířata a dotykový stánek. Na závěr jsme obdivovali slavnostní cvičení lachtana Moritze. Pro každého účastníka byl připraven malý dárek. Účastníky této neobvyklé události byli uživatelé, kteří vyžadují vyšší míru podpory. A výsledek? Všichni se vrátili nadmíru spokojeni, mimořádný denní režim nikoho nezaskočil, byli jsme připraveni. Závěrečné přání pořadatelů: hezké počasí a klid v duši se naplnilo bezezbytku. Dodáváme jen: obohaceni o nádherné zážitky!

Fittnes den v Chomutově

A aby sportu nebylo málo, hned druhý den po Speciální hasičské olympiádě se konala akce DEN V MĚSTSKÝCH LÁZNÍCH. Sportovní aktivity fittnes, sauna, bazén a spinning už nám nebyly vůbec cizí, věděli jsme co nás čeká a moc jsme se do Chomutova těšili. Kromě toho, že jsme udělali něco dobrého pro své zdraví, jsme se setkali s kamarády a známými. Byl to hezky prožitý den. Organizátorům Správě sportovních zařízení Chomutov, s.r.o. a MÚSS Chomutov, p.o děkujeme za pozvání.

Výlet do Jestřebí

Na oslavu narozenin své sestry , která žije v DOZP Jestřebí, se chystali naši dva uživatelé. Nakonec z toho byl výlet pro osmičlennou výpravu domova. Zvládla se kombinovaná doprava vlaky a autobusy, dobrý oběd v DOZP Jestřebí, káva i společné posezení se sestrou obou pánů v cukrárně. 
Zbývá jen poděkovat doprovodnému personálu za samostatnost, pružnost, výbornou organizaci a pochopení pro plnění přání našich uživatelů. Což velice ráda činím. 
Eva Kormošová

Speciální hasičská olympiáda

Třináctého května jsme se vydali do Ústí nad Labem na Speciální hasičskou olympiádu. Pořadatelem bylo Sdružení hasičů ČMS okr. Ústí nad Labem ve spolupráci s DOZP Všebořice. Naše pětičlenné družstvo mělo před sebou nelehký úkol - obhájit loňské vítězství. Putovní pohár jsme celý rok opatrovali jako oko v hlavě, avšak v průběhu soutěže jsme si ho neuhlídali. V podstatě druhé místo je také krásná pozice, co říkáte ? Soutěžilo se v těchto disciplínách: 
1) štafeta 6x30 m s překážkami
2) požární útok na 50 m
3) hasičský kuželník a vázání uzlů
4) požární ochrana - určování značek
5) základy první pomoci
6) použití jednoduchých hasebních prostředků
Odborným průvodcem při tréninku byl pan R. Windisch - velitel jednoty SDH Kovářská a jak je vidět, naučil nás to dobře.

Pouť Annaberg

Na konci května ještě jedna akce. V sousedním Annabergu (SRN) se konala pouť pro handicapované. Mohli jsme se jí zúčastnit díky pozvání pana Marca Schwana (Diakonie Annaberg). Na výlet jeli ti, kteří milují atrakce pouťového typu. Doprovod ze strany domácích byl jako obvykle zajištěn. I tato akce je výsledkem dlouholetého přátelství mezi námi a našimi německými sousedy.

Čarodějnice

Domov Husova ve Vejprtech pořádal tradiční čarodějnice. A my jsme u toho, jako obvykle, nechyběli. Program byl pestrý a skvěle připravený. Na cestě pohádkovým lesem se hledaly čarodějnické rekvizity: boty, šátek, koště, koření. A našly se. 
Za odměnu bylo připraveno pro každého soutěžícího malé pohoštění. Nechyběla oblíbená diskotéka s občerstvením a na závěr opékání buřtů. Děkujeme za pozvání a krásně prožité odpoledne.

Na Zelený čtvrtek do Německa

Ve znamení Velikonoc, na Zelený čtvrtek, se uskutečnila plánovaná návštěva menší skupinky našeho personálu do sousedního Německa. Moc rádi jsme přijali pozvání zástupců Diakonie Annaberg, pana Marca Schwana a paní Simony Markus. Ti nás také po celý den provázeli. Účelem této pracovní návštěvy bylo seznámit se s kompletním systémem poskytováním sociálních služeb tak, jak je svým klientům nabízí Diakonie Annaberg. Navštívili jsme tamní Dům naděje, kde se pod jednou střechou nabízí širokospektré sociální poradenství. Prošli jsme jednotlivá pracoviště a shodli jsme se na tom, že budova má opravdu výstižný název. Poté jsme si mohli prohlédnout několik sociálních bytů, které jsou připraveny pro ty, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci a potřebují rychlou pomoc - střechu nad hlavou. Druhým městem, které jsme navštívili,byl Thum. Zde jsme si prohlédli chráněné bydlení pro uživatele s mentálním postižením. Návštěva byla moc příjemná a zároveň inspirativní.

Matějská - 2008

Matějská pouť znamená příchod jara, ať už je počasí jakékoliv. Letos jsme na pouť vyjížděli z úplně bílých hor. Ale nás čerstvý sníh nezaskočil, vybaveni jsme byli dobře, a tak hurá do Prahy. Domů jsme se vrátili až večer. Nikomu se, na vzdory chladnému počasí, domů nechtělo. Z přiložených fotek je patrné, že se nám výlet líbil.

Návštěva

Dne 10.3. nás navštívily dvě zaměstnankyně firmy Eaton Industries Chomutov a předaly nám symbolický šek a 6000,- v hotovosti pro dva naše nejmladší uživatele na ozdravný pobyt v Horním Žďáru. Kromě finančního daru se děti mohly tešit i z několika dalších milých maličkostí. Mnohokrát děkujeme.

Disco ve Vejprtech

Chlapci z DOZP Husova ve Vejprtech připravili pro své kamarády diskotéku na Silce. Dostavili jsme se v hojném počtu, na toto setkání jsme se moc těšili. Máme k sobě totiž hodně blízko. Blízké jsou naše domovy i prožitky.

Maškarní

Ke konci zimy jsme uspořádali pro školáky oblíbenou diskotéku a´la maškarní. Pozváni byli všichni, kdo se chtěli zúčastnit. Pozice za mixážním pultem patřila již tradičně V. Klinkáčkovi. Vyznamenal se, tanci neodolal téměř nikdo z přítomných.

Lednové novinky

Po hektickém prosinci následoval celkem klidný leden. Nic mimořádného se neudálo, žádná akce se nekonala. Za zmínku stojí alespoň jedna novinka a tou je dobrá zpráva, že můžeme každým dnem očekávat stavební povolení k našemu projektu nového bydlení. Doufáme, že v dohledné době začnou stavební práce a ke splnění jednoho z cílů budeme o krok blíž. Také je nás o jednoho méně. Jeden z našich uživatelů se rozhodnul využít služeb Agentury Osmý den pro podporované zaměstnání a Občanského sdružení Jurta pro podporované bydlení.

Stědrý večer nastal

Vyvrcholením všech předvánočních příprav jsou krásně vyzdobené pokoje, rozzářené stromečky i oči všech spokojených obyvatel našeho domova.

Návštěva ze Sehmatalu

Neplánovaně se u nás zastavil na krátké návštěvě pan Udo Ott, starosta německého Sehmatalu. Přivezl pozdrav od občanů města a předal nám finanční obnos a dárečky pro naše nejmladší.

Dárek pro nás

V tomto měsíci nás čekal ještě jeden dárek. Obdrželi jsme od firmy Nicom sponzorský dar v podobě tří počítačů, které využijeme ve prospěch našich uživatelů. PC přivezl a osobně nám je předal pan Ing. Jan Mothejzík, obchodní ředitel této společnosti.

Vánoční trhy

V tomto měsíci někteří z nás vyrazili za hranice do sousedního Annabergu na vánoční trhy. Odvoz tam i zpět, doprovod a komentář i malé občerstvení zajistil pan Marc Schwann (Diakonie Annaberg). Za příjemně prožité odpoledne a dlouholetou spolupráci děkujeme.

Vánoční koulení

Tělovýchovná jednota VTŽ Chomutov pod záštitou primátorky města Chomutov uspořádala na Kamencovém jezeře dne 18.12 sedmý ročník Vánočního koulení. Na programu bylo vystoupení Václava Upíra Krejčího, soutěž v kuželkách a diskotéka. Soutěže se zúčastnilo 6 družstev. To naše se umístilo na druhém místě, což jsme si náležitě vychutnali i na závěrečném routu. Není špatné těsně před vánočními svátky nadělit si krásně prožitý den. Za pozvání moc děkujeme.

Sváteční muzikanti

Zahrát vánoční koledy nám přijeli muzikanti ze sousedního Lautheru. Společně jsme si některé i zaspívali a nikomu nevadilo, že dvojjazyčně a občas i trochu improvizovaně. Bylo to moc hezké vystoupení, které nás svátečně naladilo. Muzikanti nám předali symbol německých Vánoc, krásně vyřezávaný svícen i finanční sbírku.

Adventní besídka

Dne 06. 12. jsme uspořádali besídku pro rodiče a sponzory u nás v Domově. Vystoupení našich uživatelů sklidilo, jako vždy, veliký úspěch. O pozvánky, nácvik i kulisy se postarali zaměstnanci na jedničku. Kuchyňský tým připravil pro všechny skvělé občerstvení. Z technických důvodů byly fotografie pořízeny dodatečně, alespoň jsme byli bez trémy.

Bohatý prosinec

Prosinec bývá již tradičně bohatý na nejrůznější akce. Samozřejmě, shánění dárků, smýčení a zdobení patří k tomu. 30.11.2007 se konala besídka s diskotékou ve Vejprtech. Užili jsme si se starými známými, nové jsme potkali a předvánoční doba nastala. Hned 1.12. jsme se vydali do Staré Role u Karlových Varů. Rádi jsme přijali pozvání Denního centra Žirafa na "Zábavné odpoledne s Mikulášem". Program byl pestrý. Na úvod diskotéka, pak Divadlo z bedny Honzy Vitnera, dále soutěže a na závěr Mikuláš s čertem a andělem. Obavy, aby nenapadlo moc sněhu a my bychom se nedopravili, se nenaplnily. Pořadateli moc děkujeme, bylo to pro nás něco nového.

Fasáda je hotova

Konečně jsme se dočkali nové fasády. V další fázi obnovení ubytovací kapacity bude následovat rekonstrukce vnitřních prostor a vybavení interiéru.

Znovuobnovení ubytovací kapacity

Koncem měsíce konečně začaly práce na opravě budovy B. Jako první se rýsuje nová fasáda. Momentálně probíhají přípravné práce.

Běh na dlouhou trať

Následující řádky bych ráda věnovala všem, kteří jsou ochotni se chvilku zamyslet. Jedná se o sociální problematiku, která se naší organizace silně dotýká.

Ráda bych zdůraznila, že prvořadým cílem při poskytování služeb našim uživatelům je podpora při začleňování znevýhodněných osob do společnosti. Uvádím, že se nacházíme na počátku třetího tisíciletí. Doba, kdy se ústavy odsunovaly na okraj společnosti, už naštěstí pominula. Naopak, dnešní tendencí je včlenit tyto osoby do přirozeného prostředí se všemi právy, která se dostávají všem občanům a to na základě Listiny základních práv a svobod. To, co je pro vyspělé demokracie již dávno skutečností, se u nás pomalu uvádí do praxe. Všechny změny v oblastitransformace a modernizace sociálních služeb odstartoval zákon o sociálních službách č.108/06 . Tento zákon, který počátkem roku 2007 vstoupil v účinnost, nás plně zaměstnává a ještě dlouho zaměstnávat bude.

Kvalitní sociální služby může však poskytovatel nabídnout pouze tehdy, dostane-li se mu široké podpory od celé společnosti. Materiální zázemí je důležitá věc, ale ještě důležitější je podpora morální, což při pohledu jedince znamenábýt ostatními přijímán a respektován i s handicapem.

Jsem optimistka a věřím, že se nám dostane podpory a porozumění při plnění našich cílů.
Eva Kormošová

A znovu Kiwanis

Dne 24.8. v odpoledních hodinách se u nás objevili členové Kiwanisu Kadaň se svými švýcarskými přáteli. Návštěva byla očekávaná, a tak jsme pro ni připravili malou ukázku našich prací. Setkání proběhlo ve velmi milé atmosféře, vždyť se známe již více než rok. Sportovcům byly předány cyklistické helmy a kromě toho se na stole objevil zbrusu nový počítač. Zprovozněn byl hned na místě a ještě týž den náležitě otestován. Srdečně děkujeme.

Rockfest Vysmáté léto

Léto je obdobím hudebních festivalů. Pro skupinu našich rockových příznivců účast i dopravu na tento festival zajistili přátelé z Kiwanisu Kadaň. Zapadli jsme mezi nadšence a užili si skvělou festivalovou atmosféru. Třešničkou na dortu bylo předání šeku na částku 20.000 KČ, která bude využita na zlepšení bydlení.

Garden Party

Dne 14.7. se konala v našem areálu velká zahradní slavnost. Domluvena byla předem, což o to! Ovšem, že námEberhard Dürigen ze Schwarzenbergu ve spolupráci s Malteser - Annaberg připraví takovou velkolepou akci, nečekal opravdu nikdo. Již v dopoledních hodinách přicestovala do Kovářské výprava ze sousedního Saska. Během několika hodin v areálu domova vyrostla skvělá atrakce v podobě skákacího hradu pro děti a přibylo několik občerstvovacích stanic. Dorazili i členové jezdeckého klubu s koňmi a zkušenými hippoterapeuty, živá kapela i DJ. Úderem 14. hodiny byla slavnost zahájena. Našimi hosty byli i členové Kiwanisu Kadaň. Hrálo se a tancovalo, soutěžilo, jedlo, pilo. A pokud platí, že s dobrým jídlem se navazují i dobré vztahy, pak jsme navázali opravdu silně. Nechybělo nic. Veškeré vybavení "polní kuchyně", včetně obsluhy bylo zajištěno z německé strany do detailu. Však se činili i zaměstnanci našeho domova. Všichni jsme si tento den nádherně užili a účel celé akce, poznat své nejbližší sousedy, navázat přátelství a pomáhat si, se naplnil. Za všechny uživatele a zaměstnance DOZP- Kovářská, organizátorům i sponzorům a hostům děkuji. 
Eva Kormošová

Dovolená v Dolním Žďáru

Tak jsme se vrátili na místo činu. I letos nám počasí přálo, což uvítali hlavně milovníci koupání, neboť v našich horských podmínkách tyto vymoženosti nemáme. Proto při výběru místa našich dovolených často přihlížíme k této skutečnosti. Na své si přišli také " památkáři", výlet na Hlubokou nám zajistil vedoucí penzionu Sigma, pan Kocáb.

Zasadit strom, nebo květinu

I takto může vypadat česko-německá spolupráce. Děkujeme přátelům ze sousedního Schwarzenbergu, kteří nás doslova zaplavili květinovou nádherou. Kromě truhlíků s květinami a zeminou se nám dostalo i odborného vedení při sázení. A nejen to, organizačně byla domluvena zahradní slavnost , která se bude konat v areálu DOZP Kovářská. Domácí zajistí dobrou náladu a vše ostatní bude v režii našich hostů.

Noc snů

Zoologická zahrada Ústí nad Labem se připojila k výzvě ZOO-Rotterdam a v pátek 1.6.2007 uspořádala ve svém areálu pro dlouhodobě nemocné a postižené děti "Noc snů". Této premiéry jsme se zúčastnili velice rádi. Moc a moc jsme se těšili, až večerní dobrodružství nastane. A věřte-nebo ne, oka nikdo nezamhouřil ani "před", ani "po". Oslabený provoz v zoo dával skvělé možnosti prohlídky a zahradou se nesly tu a tam do šera hlasy jednotlivých zvířat. A tak i ti, kteří vždy a všude tvoří neplánovaný předvoj našich výprav se jaksi samovolně semkli v kompaktní skupinu. Co kdyby náhodou ... ? Všichni účastníci neobvyklé noční tempo vydrželi a celou cestu zpět si připomínali průběh akce. Děkujeme organizátorovi i skvělému průvodci, který nám byl přidělen, za krásný zážitek této noci.

Speciální hasičská olympiáda

A světe zboř se, družstvo DOZP Kovářská se umístilo na prvním místě. Jsme držiteli putovního poháru primátora města Ústí nad Labem za 8. ročník v roce 2007. Tímto děkujeme panu R. Windischovi, veliteli našich hasičů, za metodickou průpravu a dále paní Z. Frundlové a I. Hinkové za praktický výcvik. Na olympiádu jsme přijeli hasičským autem a to byla dobrá motivace k našemu výkonu.

Den v městských lázních

Akce pod patronací primátorky Statutárního města Chomutova Ing. Mgr. Ivany Řápkové. Cíl akce: přiblížit osobám s handicapem možnosti sportovního vyžití v městských lázních a získat je pro sportovní životní styl. Vytvořili jsme pětičlenné družstvo a nastoupili na jednotlivé disciplíny: fitness, suna, bazén, spinning. Dali jsme si do těla, ale nikdo duši nevypustil.

Den čarodějnic

Někteří naši uživatelé přijali pozvání od kamarádů z Vejprt na čarodějnice a jiní se zúčastnili této akce v naší obci. Taneční zábava na náměstí pod širým nebem ukončila krásný den a umocnila vykročení do měsíce máje.

Bahnland Erzgebirge

Jeden sólo výlet pro dva naše uživatele do Annabergu - Buchholz na stálou expozici vláčků. Akci pro své chlapce zorganizovala paní Růžena Müllerová a pan Helmut Kreisl z Annabergu. Tímto oběma moc děkují: Jiří Zajíček (ten si tímto splnil jedno velké přání) a Patrik Hunka. Všichni přijeli z výletu nadšeni a obohaceni o krásné zážitky z celé akce.

Jarní svátky

Na návštěvu přijel pan Erich Pausch z Lauteru. Pro všechny obyvatele domova přivezl pozdravy svých spoluobčanů a spoustu drobných dárků, včetně "velikonoční pomlázky". Také pan Manfred Richter z Rüttersgrünu nezapomněl a přijel na jarní návštěvu s hromadou "milých pozorností". Ale kdo má pak shazovat ta kila?

Matějská pouť

Matějskou pouť jsme si nenechali ujít. Ikdyž byla tentokrát pěkná zima, tak se nám líbilo. Navštívili jsme i ty nejkrkolomější atrakce, nakoupili perníková srdce i štěstí a v podvečer zpátky domů.

Návštěva z Kadaně

Na předem domluvené setkání jsme se náležitě připravili. Od rána mezi námi vládla značná nervozita, ale úderem 15. hodiny se zcela vytratila. Naši přátelé z Kadaně dorazili přesně a diskotéka mohla začít. Ale nejdříve jedno překvapení pro 2 ženy z Kadaně, Helenu Dírovou a Jiřinu Březinovou. Setkání po mnoha letech s bývalou zaměstnankyní tehdejšího ÚSP v Kovářské. Společně zde pracovaly v "ústavní prádelně" a moc dobře jim to spolu šlo. Vlastnoručně vyrobené dárečky udělaly radost všem. Nashledanou, příště snad v Kadani...

Maškarní rej

Kromě žáků se náležitě vyřádila i paní učitelka. Masky připravily pohotové tety. Občerstvení dodáno z kuchyně. Náladu a program připravily paní učitelky. O diskotéku a správný náboj se postaral náš D.J. - V. Klinkáček.

Sociální zákon

Mimo jiné si zvykáme na nový název naší organizace, který se změnil z: "Ústav sociálních služeb" na: Domov pro osoby se zdravotním postižením. Pro mnohé z našich uživatelů zejména to první slovíčko v novém názvu znamená víc, než by si kdo pomyslel! A to je moc dobře. Nyní záleží již pouze na tom, jaký si ten domov společně vytvoříme. K tomu, aby byl stále hezčí, jsme již učinili první kroky v loňském roce. Projekt na obnovení ubytovací kapacity v budově B, která dosud slouží jako hospodářská budova, je hotov. Za vydatné pomoci sponzorů se chystáme během tohoto roku vybudovat nové bydlení pro některé naše obyvatele. Tím se zlepší ubytovací podmínky i pro další uživatele. O průběhu akce budeme informovat.

Rádi bychom, aby objekt dostal také nový kabát. V této věci se angažují členové Kiwanisu Kadaň, kteří nám zajistili významný finanční obnos. Doufáme, že se nám podaří sehnat i další potřebné prostředky. Nezbývá, než těmto lidem, kteří jsou ochotni pomoci vylepšit současný (spíše neutěšený) technický stav jedné z budov Domova pro osoby se zdravotním postižením v Kovářské, co nejsrdečněji poděkovat.

Orkán Kyril

Velikánské obavy, že nám vichřice odnese střechu nad hlavou, se nenaplnily. Ničivé síle orkánu však podlehlo několik pěkně vzrostlých stromů na naší zahradě.

Ovocem, ani vitamíny

v „čokoládové podobě" nikdy nepohrdneme a chlapíkům, kteří nám přijeli s tímto nákladem, moc děkujeme. Domluvená spolupráce tímto započala. Anebo vlastně pokračuje...?

Večerní návštěva s překvapením

Mikulášskou nadílkou u nás to začalo a setkáním občanů Kovářské u rozsvěcování vánočního stromu jsme zakončili pěkný den.To máme rádi, lákavě zabalené dárky od členů Kiwanis - Kadaň si rozbalíme na Štědrý den.

Besídka pro rodiče a sponzory

Děkuji všem uživatelům i zaměstnancům, kteří se nějakým způsobem podíleli na programu, celkové organizaci, pohoštění a konverzaci s hosty. 
Eva Kormošová

Návštěva z Jestřebí

Dne 23. října jsme přivítali malou "delegaci" z ÚSP Jestřebí. Bylo to velmi milé rozptýlení pro naše obyvatele v běhu všedního dne. Nádherná kytice pro personál, předání dárků a hlavně setkání sourozenců Josefa, Ladislava a Dany Macečkových. To bylo hlavním cílem této návštěvy. Dopoledne uteklo jako voda, pak už jen dobrý oběd, kávička, rozloučení a příslib, že se opět brzy setkáme, tentokrát v Jestřebí.

Sportovní den v Městských lázních

Den v chomutovských Městských lázních pro ústavy sociální péče pro klienty s mentálním postižením. Akce se nám moc líbila, saunu a spinning jsme okusili poprvé. Pozvání na další akci v příštím roce jsme přijali s velkým nadšením.

Slavnosti v Annabergu

Naši obyvatelé v doprovodu paní Hildy Kysilkové vyrazili tradičně na Uliční slavnosti v Annabergu. Pozvání příšlo opět od pana Helmuta Kreisla. Tímto bychom rádi poděkovali všem německým přátelům, kteří nám umožnili účast na této akci.

Ve znamení léta

Někteří odjíždějí domů na prázdniny, pro některé končí školní rok a zdá se, že nastane "okurková sezóna". Není tomu tak, objevuje se u nás návštěva. Ústav si přijeli prohlédnout členové klubu Kiwanis Kadaň. Pobyli u nás a již se rýsovala nabídka na spolupráci. Dálší návštěva pak znamenala konkrétní pomoc pro naše uživatele. A aby toho nebylo málo, členové Kiwanis klubu zajistili dopravu na rockový festival Vysmáté léto. Účast umožnily firmy Lusam s.r.o. a RRK s.r.o., hlavní sponzoři akce. Sponzorský dar, šek na 20.000 KČ, převzala za ÚSS Kovářská slečna Nikola Holubová.

Labyrint Kadaň

A opět akce pro NÁS. Diskotéka, tentokrát v Labyrintu Kadaň, kam nás pozvali obyvateléi a zaměstanci kadaňského ÚSP. A začalo léto...

Poděkování

Obdrželi jsme prostřednictvím člena poslanecké sněmovny sponzorský dar 50.000 KČ. Darovaný obnos bude plně využit ve prospěch našich uživatelů.

Rekreace

Překrásný týden dovolené jsme strávili v Dolním Žďáru, v pensionu Sigma. Slíbili jsme si, že příští rok se tam vydáme znovu.

Diskotéka

Děkujeme MÚSS Chomutov za pozvání na "Diskotéku pro handicapované". Velmi rádi se účastníme akcí, kde se můžeme dosytosti vyřádit.

Zooterapie v ústavu

Zooterapie je léčba pomocí zvířat (péče o ně, dotýkání, hlazení, kontakt s nimi, komunikace "přes zvíře"). Je novým oborem. který si začíná získávat své místo ve spektru léčení a pomoci lidem. V rámci občanského sdružení Canisterapie - Sever již 4. rokem pracuje canisterapeutická sekce. Paní Šímová se svým psem Darem dochází do dětských domovů a spec. škol. Její výsledky při práci jsou každoročně vyhodnoceny jako velmi dobré. Od dubna tohoto roku dochází také do našeho ústavu.

Matějská pouť

Tradiční Matějská pouť se opět pěkně vydařila. I když se paní zima ještě nevzdala své vlády, sluníčko již pěkně hřálo a nám horalům bylo v Praze dobře.

Ze starých židlí nové

Děkujeme německým přátelům za výměnu čalouněných potahů za koženkové na židlích v jídelně. Nyní jsou židle snadno omyvatelné.

Škola

V rámci změn ve věci zápisu v údajích uvedených v rejstříku škol a školských zařízení platných od 3.1.06 vzniká při Základní škole a Praktické škole Vejprty odloučené pracoviště v Dukelské ulici 28/484 v Kovářské. V praxi to znamená, že děti mají školu přímo v budově ÚSS. A to je neocenitelná služba nejenom pro naše školáky, ale i pro ošetřující personál.

Vysmáté léto

se skvěle vydařilo organizátorům tohoto rockového festivalu. ÚSS v Kovářské se ale 100% vyplatilo. Děkujeme firmě Lusam s.r.o., která na naše konto převedla část výtěžku z návštěvnosti v hodnotě 20 tis. KČ jako sponzorský dar.

Setkání

Děkujeme panu Romanovi Tirpákovi a D.J. z Musicbaru Liďák v Kadani za pěkné disco (14.7.05). Přijeli i kamarádi z Vejprt, skvěle jsme se pobavili... Hnacím motorem celé akce byl opět náš klient Václav Klinkáček.

Docela velké divadlo Litvínov

Již poněkolikáté k nám zavítali herci soukromého divadla v Litvínově. Tentokrát s pohádkou "O neposlušných kůzlátkách". Představení se zúčastnili i žáčci ZŠ.

Děkujeme

Během května a června proběhlo několik návštěv našich přátel z Německa. Tradičně, s pozdravy od občanů Lauteru a dárky, přijel pan Erich Pausch. Pánové Müller a Schmiedel z Oberwiesenthalu přivezli tolik potřebné lůžkoviny, porcelán i sklo pro všechny klienty. Plánují pro nás i další pomoc.Těžko se hledají slova díků pro tým odborníků z Annabergu, kteří pod vedením pana Weisbacha již v loňském roce věnovali našemu ústavu mnoho dní svého času, aby provedli náročné opravy v našem zařízení. Sponzorsky byl dodán i materiál a v současné době probíhá dokončování prací, které loňská zima zastavila. A takto se vždy ohlašují dámy ze Schlettau, v čele s paní Simonou Markus.

Slavnostní předání šeků Nadace duhová energie

Ústav sociálních služeb Kovářská bude moci díky nadačnímu příspěvku vyměnit okna jedné z budov objektu ústavu. Nová plastová okna vyřeší zatékání do pokojů, zamezí velkým únikům tepla a samozřejmě se vylepší estetická úroveň bydlení a zázemí pro děti ústavu.

Diskotéka pro nás i přátele

Děkujeme mnohokrát D.J. z Musicbaru Liďák v Kadani, kteří nám bez nároku na honorář připravili témeř 4 hodiny perfektní zábavy. Masopustní diskotéka byla bezvadná.