Tel. nepřetržitě:
+420 474 396 103

Co je u nás nového...

Fota prohlížejte
šipkami

A v závěru roku

Prosincová diskotéka 5. 12. byla spojená s mikulášskou nadílkou. Každý obdržel z košíku štědrého Mikuláše nějaký dárek v podobě sladkosti a oslava svátku mohla začít. Pro zájemce přikládáme malé osvěžení paměti:
V Česku a na Slovensku je v dnešní době při tzv. mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází v noci z 5. na 6. prosince. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Jindy s ním chodil třeba obecní policajt. Anděl je ze všech společníků nejmodernější verzí. Celkově je Mikuláš jakousi přípravou na Vánoce, kdy se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí, však v době, ze které tento zvyk pochází, tedy v době kdy byly podobné laskominy a některé druhy ovoce méně dostupné, toto bylo oceňováno více než dnes. Ve všech dobách v této tradici však šlo především více o zážitek než o dary. (Wikipedie)
Za bohatou nadílku děkujeme všem našim přátelům ze sousedního Saska. 
V Německu chodí s Mikulášem pacholek Ruprecht s řetězy a metlami. V každé německé zemi je to však trochu s jinak a my jsme po protějšku „sousedního saského  Mikuláše“ raději moc nepátrali. Jako každý rok se k náms nadílkou dostavili poslové v podobě pánů E. Pausche z Lauteru  a Manfreda Richtera z  Rittersgrünu Tímto moc zdravíme všechny občany ze sousedního Saska, kteří jsou našimi přáteli a kteří s námi již po léta sdílejí naše radosti i starosti. V prosinci nás ještě čekalo tradiční předvánoční setkání ve Sportcentru Labyrint v Kadani. Pořadatelem byla organizace Domovy sociálních služeb Kadaň a Mašťov, p.o. Nechybělo nic (hudba, zábava, občerstvení a jako bonus setkání s kamarády). Děkujeme za pozvání a těšíme se na další společnou akci.
Do Štědrého dne pak zbýval už jen skok a než jsme se otočili, byl tu Silvestr a konec roku. Na přiložených fotografiích můžete vidět některé momenty uplynulých dnů.

Fota prohlížejte
šipkami

Listopad

Předposlední měsíc v roce byl na události velmi bohatý. Počasí dovolovalo výlety a výšlapy dle libosti, po sněhu ani památky. Zároveň finišovaly práce na opravách hlavní budovy uvnitř i vně. Kdo měl zrovna volné ruce, přiložil je k dílu, aby bylo co nejdříve uklizeno a abychom se pomalu mohli věnovat blížícímu se prvnímu adventu. 
První naší aktivitou (dá se říci sportovním výkonem), byl výšlap na horu Barenstein, která se nachází nedaleko obce Barenstein. Tato obec leží hned za hranicí s Českou republikou a s českým městem Vejprty tvoří opticky jeden celek. Z Kovářské do Vejprt je to pouhých 6 km, autobusy jezdí celkem pravidelně a tak se cestování po vlastní ose dá pěkně kombinovat. Výstup na Barenstein se nám vyplatil. Z pěkného vyhlídkového místa nedaleko hotelu s rozhlednou se před námi otevřelo široké údolí Krušných hor. Pohled na Vejprty „z druhé strany“ (ze Saska do Česka), stál za to!
Pro zájemce z řad uživatelů byla domluvena exkurze do porcelánky v Klášterci nad Ohří. Do Klášterce jezdíme celkem často, ale výrobu porcelánu přímo v továrně jsme viděli poprvé. Naším průvodcem byl pan Jícha, který nás seznámil s historií i současnou výrobou kláštereckého porcelánu. Práci jsme si mohli také osahat a okusit, jak výrobek přímo vzniká. Za prohlídku i všechny informace moc děkujeme!
Někteří z nás předvánoční nákupy spojili s výletem do Teplic a návštěvou tamního nového nákupního centra. 21.11.2014 Domov pro osoby se zdravotním postižením Kadaň pořádal v KZ Orfeum ples. Byli jsme též pozváni a účast jsme obratem potvrdili. Pořadatelům moc děkujeme za příjemně prožitý večer. Kromě zábavy a tance si velice ceníme setkávání s kamarády a přáteli. 
V samém závěru měsíce už na nás dýchala předvánoční atmosféra, která se naplno projevila 30.11., kdy jsme se zúčastnili adventního setkání občanů Kovářské. Škoda, že byla hustá mlha a tak zde nabízíme z této akce jenom několik málo fotek.

Fota prohlížejte
šipkami

Přehled říjnových aktivit

Za měsíc říjen předkládáme návštěvníkům našich webových stránek fotografie z výletu do Prahy, kde jsme navštívili ZOO. Dalších několik snímků je pořízeno z pravidelné podzimní údržby dvora. Práci na zahradě, hrabání listů a ostatní úpravě zahrady se věnují nejen členové botanického kroužku. Několik „jedno a půldenních výletů“ do Chomutova, Kadaně a Klášterce nad Ohří, jedna oslava narozenin a posezení v pizzerii, příprava pizzy dle vlastního receptu na kroužku vaření - takový byl průběh tohoto měsíce. Dodatečně, na počest jmenin všech Vašíků, uspořádal DJ Václav Klinkáček pro všechny uživatele diskotéku.

Fota prohlížejte
šipkami

Diskotéka pro handicapované - Chomutov

V tomto měsíci se konala ještě jedna akce, která se opakuje každý rok a kterou navštěvujeme velice rádi.  Jedná se o diskotéku pro handicapované v Chomutově. Nevynechali jsme snad ani jednou, letos to byl již dvanáctý ročník. Diskotéku pořádaly Sociální služby Chomutov, příspěvková organizace. Organizátorům děkujeme za pozvání, za hezky prožité odpoledne!

Zahradní párty

S končícím létem vždy pravidelně pořádáme zahradní párty. Je to setkání s rodiči, kamarády a přáteli našich uživatelů. Ani letos tomu nebylo jinak. A vlastně, co bychom si namlouvali, celý srpen jsme se těšili a připravovali se na náš den. Pozvánky zajistili uživatelé výtvarného kroužku už v červenci a nezapomněli vyrobit pro všechny hosty ani drobné dárečky pro štěstí. Jak se termín akce blížil, nastupovala tak trochu nervozita nás všech a byla spojená hlavně s obavami o příznivé počasí. Sice máme vždy nachystanou alternativu pro „strýčka příhodu“, ale nejlepší je, když vše klapne podle plánu. Letos nám to vyšlo podle našich představ. Program začal ve 14.00, a to už se po ranním dešti na nás vlídně usmívalo sluníčko. K celkové pohodě patří vždy i něco dobrého k zakousnutí. O tuto stránku se vzorně postaral kuchyňský personál. Grilování se ujal údržbář organizace. Naši hosté z Annabergu, chráněného bydlení, přivezli jako bonus výborný křehký ovocný koláč.  Někdo si s ním opravdu vyhrál, aby byl nejenom chutný, ale i pěkný „pro oko.“ Hrálo se k tanci i poslechu. Abychom program měli také trochu pestrý a aby si užili i ti, kteří zrovna moc nestojí o „disco řádění,“ zařadili jsme v průběhu odpoledne i několik soutěží. Komu se nechtělo soutěžit ani tančit, mohl se věnovat výtvarné činnosti. Na vybranou bylo z několika možností, jak se zabavit s papírem a tužkou. 
Touto cestou děkujeme všem hostům, kteří přijali naše pozvání a současně všem sponzorům z řad soukromých osob i z prostředí obchodní sféry, kteří nás obdarovali věcnými i finančními dary. Zdravíme všechny přátele ze sousedního Saska a všechny naše dodavatele, kteří nám vždy sponzorsky vypomáhají při zajišťování občerstvení na našich akcích. Těšíme se na další setkání.

Fota prohlížejte
šipkami

Červenec a srpen v našem domově

Oba prázdninové měsíce uplynuly jako voda.  Na nedostatek aktivní činnosti jsme si v žádném případě nemohli ztěžovat. Na základě negativního výsledku kontroly KHS v domově od června probíhaly opravy obytných prostor a některé menší stavební úpravy v hlavní budově. Podívejte se...
Kromě činností spojených s úpravami interiéru domova jsme několikrát vyjeli za nákupy do okolních měst a zájemci o kulturní památky navštívili starobylé královské město Kadaň.  
Někteří z nás zamířili do lesa na houby a o úlovky nebyla nouze. Pěšky do Bärensteinu se vydalo 9 zájemců a tím si připsali další kilometry do pomyslné evidence absolvovaných tras. 
Poslední srpnový den u nás proběhla debata s příslušníkem Policie České republiky prap. Petrem Ježkem. Hovořilo se o zásadách správného chování a bezpečnosti při vycházkách a pobytu na veřejnosti. Kromě toho si všichni přítomní osvěžili a doplnili znalosti principů chování v krizových a životu nebezpečných situacích.  Veškeré otázky diskutujících byly zodpovězeny a zbývá jen dodat, že besedu vedl prap. Petr Ježek výborně.
Děkujeme! Uživatelé a zaměstnanci  DOZP Kovářská.

Fota prohlížejte
šipkami

Co se dělo v červnu?

Po úspěšném a programově pestrém květnu je na řadě výčet novinek červnových. „Pro změnu „ jsme červen zahájili opět sportem. Pochod na Vápenku s plněním různých úkolů byl zakončen občerstvením s kávou, zákuskem a grilovaným špekáčkem. Pořádajícím byl DOZP Kovářská, pozvanými hosty uživatelé domova Kadaň. Mysleli jsme si, že by se naše akce v přírodě mohla kamarádům z města líbit a nemýlili jsme se! Zdá se, že podobný program by se mohl se někdy příště opakovat.

Rekreace v Dolním Žďáru se ani letos neobešla bez výletu do Jindřichova Hradce. Poprvé jsme navštívili město Dačice, kde jsme nezapomněli navštívit muzeum panenek
Nezklamal a servis až „do domu“ nám zprostředkoval pan Kocáb. Bonusem celého pobytu (ale až po jahodových knedlících paní Kocábové), bylo importované vystoupení klauna a kejklíře Vítka. Jeho nové sólové ohnivé show se stalo nezapomenutelným zážitkem. Na rekreaci v penzionu Sigma u rodiny Kocábových se těšíme celý rok!

V zápětí po návratu z rekreace jsme se mohli těšit z milého setkání s našimi přáteli z klientského centra Diakonie Annaberg. Jednalo se o návštěvu tradiční pouti, která je obdobou české tradiční Matějské pouti v Praze. Paní Simonu Markus, která zajistila celou organizaci akce  touto cestou moc zdravíme a děkujeme za pozvání i za péči, které se nám dostalo.

Štola v Měděnci je unikátní památkou a máme ji hned za humny, v sousední obci Měděnec. Proto jsme se rozhodli pro návštěvu Štoly Marie pomocné v Měděnci téměř ze dne na den.  O co byl výlet nenáročnější (časově i finančně), o to byl hezčí. Po prohlídce štoly následovalo opékání špekáčků na zahradě rodinného domu a spokojenost všech byla dosaženým cílem v jednom pěkném letním dni.

Fota prohlížejte
šipkami

Květnové novinky

Akcí měsíce byl Den ve fitness a naplnil beze zbytku známé rčení, že život je pohyb. Tato velmi oblíbená akce proběhla pod patronací primátora statutárního města Chomutova Mgr. Jana Mareše. Jako osvědčený a vzorný pořadatel se předvedla příspěvková organizace Sociální služby města Chomutov a tradičním partnerem pro sportovní den byla společnost Kultura a sport Chomutov.

Stručně řečeno:
Místo konání: Aquasvět Chomutov 
Cíl akce: Přiblížit handicapovaným osobám možnosti sportovního vyžití a získat je pro sportovní životní styl.
Nabízené sportovní aktivity: základy plaveckých způsobů, aqua-aerobic, lovení předmětů, divoká řeka na pontonech, hravé peřeje, bublinková koupel, skluzavky a tobogány
My, všichni zúčastnění, srdečně děkujeme za pozvání. Prožili jsme krásný den, cíl byl splněn 100%!

Sportovní vyžití nás čekalo v květnu ještě jedenkrát. Domov pro osoby se zdravotním postižením Kadaň pořádal pro své kamarády a přátele v Domě dětí a mládeže „Šuplík“ sportovní den. Prezentace sportovců probíhala od 9.45 a v 10.00 po přivítání přítomných vypuklo sportovní klání.  Tentokrát byly discipliny zaměřeny na závodníky, kteří vyžadují vysokou míru podpory druhé osoby. Soutěžilo se ve střílení hokejkou na branku, chytání rybiček na prut, hodu kroužkem na cíl, slalomu mezi kuželkami, hře boccia a mnoha dalších sportovních i zábavných disciplínách. Při závodění se činili uživatelé i asistenti seč to šlo a když došlo na vyhlašování výsledků, byli právem hrdi všichni zúčastnění. Děkujeme, že jsme mohli být při tom. Uživatelé a doprovod DOZP Kovářská.

Předvojem těch zásadních sportovních událostí, které jsou uvedeny výše, byla však aktivita „domácího „ turistického kroužku, kterou vykázalo 19 uživatelů. Vlastně 21 osob (včetně doprovodu) se vydalo na pěší túru směr: Švédský pomník, železniční most, Háj pod Klínovcem. Je to s podivem, ale opravdu turisté dokázali trumfnout nadšené kuchaře a ještě nadšenější konzumenty připravovaných dobrot na kroužku vaření. Zkrátka, ta správná rovnováha mezi činnostmi se musí hledat stále! Proto nesmíme zapomenout ani na kroužek botanický, jehož členové osadili veškeré venkovní truhlíky květinami a průběžně dle možností udržují skalku v areálu DOZP před i za hlavní budovou. 

Během května došlo také na jednodenní výlety do Kadaně, Klášterce nad Ohří, Vejprt a pro změnu i Žatce.  V samém závěru měsíce jsme se zúčastnili sportovních her ve Vejprtech. Městská správa sociálních služe Vejprty uspořádala famózní akci IV. ročníku Kavkazského Radovánka – Cesta kolem světa za 1 den. Z programu a vůbec z celého průběhu akce jsme byli nadšeni. Pořadatelům moc děkujeme za pozvání, záznam celého programu lze vyhledat v archivu ČT.

Fota prohlížejte
šipkami

Přehled dubnových akcí

Soutěživé odpoledne s diskotékou a pozvanými hosty jsme si naplánovali na první týden v tomto měsíci. Kamarády z Kadaně a Vejprt jsme očekávali s velkou netrpělivostí. Soutěžilo se v oblíbeném "člověče, nezlob se", pexesu, skládankách a dalších stolních hrách. Nakonec se snad nikdo nezlobil a na závěr byla pro všechny účastníky připravena diskotéka. 
Poděkování všem, kteří akci promysleli, zajistili vše potřebné a plynule organizovali průběh odpoledne, je namístě! Roli DJ si vyzkoušel pan J. Čuřík a právem si vysloužil uznání všech tanečníků. Hned následující týden proběhlo druhé kolo soutěží i disca, které bylo věrnou kopií kola předcházejícího. Všichni bychom se totiž najednou do společenské místnosti nevešli a zájem o tuto akci byl převelký. 

Velikonoce uživatelům  zpestřila další diskotéka,tentokrát v Kadani, kterou si  všichni přítomní jak se patří užili. Dalším příjemným překvapením byla velikonoční výstava v prostorách obecního úřadu. A tak ani zájemci o ruční práce a různé výtvarné techniky nepřišli zkrátka. Všichni, kdo tuto výstavu navštívili, nešetřili chválou nad množstvím a pestrostí překrásných výrobků. Několik půldenních či jednodenních výletů do bližších měst spojených hlavně s nákupy a než se kdo nadál, byl tu konec měsíce, 30. 4. Stavění májky, pálení čarodějnic i opékání buřtíků všechny ubezpečilo, že i přes rozmaruplné počasí jaro vládne v plné síle. Kéž tomu tak je po celé příští období!

Fota prohlížejte
šipkami

Přehled březnových událostí

Teplo a sluníčko předznamenalo nástup jara, začali jsme tedy s úklidem v prostorách areálu domova. Tímto zásahem obzvláště prokoukly skalky před i za budovou a ukázaly se sněženky a petrklíče. První aktivity botanického kroužku se vždy projevují v plné síle právě s příznivým jarním počasím a letos to vyšlo 100%. Příjemným nastartováním do tohoto období byl výlet do Klášterce nad Ohří spojený s návštěvou bazénu v Lázních Evženie a dobrým obědem v restauraci Peřeje
24.3. jsme se zúčastnili tradiční Matějské pouti v Praze, kde nejsmělejší z nás navštívili i ty nejkrkolomnější atrakce. 
Poslední březnový týden si někteří vyšlápli na Kamenný vrch (vrchol 962 m) poblíž naší obce. Pěší túra účastníkům zabrala celé dopoledne a všichni si připsali opět nějaký kilometr k dobru. V době psaní tohoto příspěvku od rána sněží, tak uvidíme, co vše nám apríl přinese.

Stále bez sněhu

V lednu, až na několik výjezdů do města za nákupy, se nekonalo nic zvláštního. Úklid vánoční výzdoby, návraty jednotlivců po svátcích, sem tam nějaká individuální návštěva. Plánovaná akce „zimní radovánky“ se pro nedostatek sněhu nekonala. Možná se ještě poštěstí, ale zatím to moc nevypadá. Snad vymyslíme nějaké náhradní řešení a základní body programu 1) soutěže 2) čaj 3) soutěže 4) grog splníme. Body 2 + 4 zachováme v každém případě, změnit soutěžní discipliny by nemělo být zásadním problémem. Samozřejmě, že opět vzrostla návštěvnost kroužků, z čehož máme všichni upřímnou radost.